Ege Haberleri

  Avrupa'yla BALO başladı

  Hürriyet Haber
  08.09.2013 - 15:23 | Son Güncelleme:

  ANADOLU sanayicilerinin yüklerini, demiryoluyla Avrupa ile buluşturan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar A.Ş.’nin (BALO) projesi Manisa’dan start aldı.

  İlk blok tren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Türkiye Odalar ve Borsalar Başkanı (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı törenle Almanya’nın Münih kentine gönderildi.
  Projenin mimarı BALO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, 8 yıl önce başlayan proje çalışmalarının sonuna geldiklerini ifade etti. Koşmaz, “Projemizin en büyük maliyeti Tekirdağ-Muratlı arasına demiryolu döşenmesiydi. Bakanımız Binali Yıldırım, verdiği talimatla Tekirdağ-Muratlı arasındaki 32 kilometrelik demiryolunu hizmete soktu” dedi.
  Projenin hayata geçmesinde büyük bir payı olan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryolu taşımacılığının önünün açık olduğuna değindi “BALO projesiyle sanayicinin konteyneri fabrikasından alınacak. Lojistik merkezlerimizde toplanan bu yükler Bandırma’ya getirilecek. Bandırma’dan Tekirdağ’a, oradan da Avrupa’ya blok trenlerle ulaştırılacak. Manisa’dan Almanya’ya 5 günde varacak olan tren, karayoluyla ulaşımdan daha az maliyetli olacak” dedi.

  Avrupayla BALO başladı

  Sanayicilere yeni teklif
  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, konuşmasına “Manisalılar bizi düşünmüşler, bu yıl tatile gitmedik güneş yüzü görmedik. Tatil faslını da bu törenle aradan çıkardık. İhtiyacımız olan güneş böylece sağlanmış oldu” diyerek başladı. Türkiye’nin son 10 yılda güven ve istikrar sayesinde önemli ölçüde geliştiğini ve ticaretini üçe katladığını belirten Yıldırım, Sabuncubeli Tüneli’ndeki çalışmaların hızla devam ettiğini, tünel sayesinde Manisa- İzmir yolunun daha rahat hale geleceğini ve Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşımın kolaylaşacağını dile getirdi.

  BALO projesinin ortak bir ürün olduğunun altını çizen Bakan Yıldırım, sanayicilere, ticaret adamlarına yeni bir teklifi olduğunu kaydetti, “Bunu Manisa’da açıklıyorum.
  1 Temmuz’da parlemontumuzun desteğiyle demiryollarının serbestleşmesine yönelik yasa çıktı. Bu 13 bin kilometre demiryolu hattını herkes kullanabilir anlamına geliyor. Bu büyük fırsatı TOBB üyelerinin kullanması için yapılanmaya gidilmesi gerekiyor. Sadece yük taşıma değil aynı zamanda demiryollarında kendi adına taşımacılık da yapabilmesi için adımlar atmalı. Türkiye’den başlayıp Almanya’ya kadar işletmecilik yapıyor. Burada bir sonraki adımın bu çalışma modeli olmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Teklifi bugün size yapıyorum. Bu proje bir kombine taşımacılık projesidir. Biz ilk defa demiryolu olmayan şehri denizle birleştirdik” diye konuştu.
  Bakan Yıldırım yüklerin Almanya’ya ulaşması için günlük sürenin zaman içinde kısaltılmasını istedi, “Ne kadar yük taşınırsa o kadar çok istihdam, ihracat, Türkiye’nin kazanması demektir. Geleceği demektir. Biz bağımsızlığı demiroylarıyla kazandık” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı