Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Avrupa'ya vize kimler için kalktı

  19 Mart 2009 - 11:19Son Güncelleme : 19 Mart 2009 - 07:16

  Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü, hizmet sunan işverenler gibi, hizmet almak isteyen bir hastanın da Avrupa'ya vizesiz girebileceğini söyledi.

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi ve Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü, Avrupa Adalet Divanı'nın Türkiye'de kurulu şirket ve kuruluşlarda çalışanların hizmet sunmak için AB ülkelerine girişlerinde vize almalarına gerek bulunmadığı yönündeki kararının birlik üyesi tüm Avrupa ülkelerini bağladığını bildirdi.

  Prof. Dr. Gümrükçü, Almanya Türk Toplumu (TGD) tarafından 16 Martta Berlin'de düzenlenen bir toplantıda vizesiz Avrupa konusunun ele alındığını, bu toplantıda Avrupa Adalet Divanı'nın görüşlerinin “tavsiye kararı” gibi gösterildiğini kaydetti. Bu durumu,”Vahim bir hata” olarak nitelendiren Prof. Dr. Gümrükçü, şöyle konuştu:
  “Avrupa Adalet Divanı kararları tavsiye niteliğinde değildir. Divanın kararı Avrupa ülkelerini bağlar, üye ülkelerin yasalarının üzerindedir, bu ülkelerin en son ve en yüksek mahkemesidir. Bu temel tezi bilmeden Avrupa Adalet Divanı konusunda görüş bildirmeleri, kararı yorumlamaları çok büyük bir hatadır. Ortada çok ciddi bir dezenformasyon var.”

  Prof. Dr. Gümrükçü, toplantıda kararın Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde farklı farklı uygulanacağına ilişkin ifadelerin de yer aldığını belirterek, “O zaman Avrupa hukuk birliği olmaz. Bu birliğin temeline ters düşer” dedi.


  Bu toplantıda Avrupa Adalet Divanı'nın kararının sadece vizeye indirgendiğini belirten Prof. Dr. Harun Gümrükçü, vize ile ilgili uygulamalarının mahkemenin aldığı karar yanında “Okyanusta bir damla” gibi kaldığını ifade etti. Mahkemenin mevcut haklara 1973 yılı baz alınarak bakılması gerektiğini söylediğine işaret eden Prof. Dr. Gümrükçü, şunları söyledi:
  “Berlin'de yapılan bu toplantıda, ATAD'ın kararı, sadece vizeye indirgemiş. Onu da 'Sadece iş adamları gibi bir kısım kişiler için uygulanır' şeklinde yorumlamışlar. Bu toplantı, Berlin gibi Türklerin en kalabalık olduğu şehirde yapılıyor. Avrupa Türklerinin ana sorunu vize değil ki. Onların ana sorunu oradaki ulusal yasalara getirilen kötüleştirmelerdir. 1973 yılı baz alınarak Almanya'daki yabancılar yasaları Türklerin aleyhine ciddi şekilde kötüleştirilmiştir. Oradaki kuruluşların en büyük görevi, bu değişiklikleri saptamaktır. Onu yapacakları yerde kendilerini Alman hükümetinin sözcüsü yerine koymuşlar. Bu çok yanlış bir bakış.”

  VİZE KİMLER İÇİN KALKTI?

  Prof. Dr. Harun Gümrükçü, vizesiz Avrupa'nın hizmet alan ve satan tüm kesimleri kapsadığına işaret etti.


  Hizmet sunan işverenler gibi, hizmet almak isteyen bir hastanın da Avrupa'ya vizesiz girebileceğini savunan Prof. Dr. Gümrükçü, “Siz belki Ren Nehri kıyısında şarap içmek istiyorsunuzdur, bu da hizmet alımına girer. Dolayısıyla hizmet alımı için Avrupa'ya vizesiz girebilirsiniz” dedi.

  Harun Gümrükçü, 1973 yılında o dönemdeki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan birliğe İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İrlanda, Danimarka, Hollanda, Belçika, Lüksemburg'un üye olduğunu, dolayısıyla alınan kararın bu 9 ülkeyi kapsadığını bildirdi.

  Vizesiz Avrupa'nın ne zaman yürürlüğe gireceğine dair tartışmanın ise yersiz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gümrükçü, vizenin mahkeme kararının açıklandığı gün kalktığını söyledi.

  KİMLER VİZE ALMAK ZORUNDA?

  Prof. Dr. Harun Gümrükçü, Avrupa Adalet Divanı'nın kararının ardından herkesin Avrupa'ya vizesiz girebileceği düşüncesinin de yanlış olduğunu bildirdi.
  Kararın, “eline çantasını alan her Türk vatandaşı Avrupa'ya vizesiz gidebilir” anlamına gelmediğini belirten Prof. Dr. Gümrükçü, şöyle devam etti:
  “Bir defa geçerli bir pasaportunuz olacak. İkincisi masrafları karşılayacak yaklaşık 3-4 bin avronun hesabınızda olması lazım. Bu da kalacağınız süreyle ilintili olarak değişebilir. Bulaşıcı bir hastalığınızın olmaması lazım. Terörist bir gruba dahil olmamanız lazım. Fundamentalist bir gruba dahil olmamanız lazım. Yani gittiğiniz ülkenin milli güvenliğinizi tehlikeye atacak bir durumda olmamanız lazım. Gideceğiniz ülkeden daha önce sınır dışı edilmemiş olmanız lazım. Bunlar işin istisnaları, bu durumda olanlara vize verilmeyebilir.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 107 Yorum }
  • Musa Yalçınkaya 18.3.2009 16:33:03
   Avrupa'nın muhtelif nehir kıyılarında şarap içtip.... Maalesef her seferinde vizeyle girdim. Bir daha ki sefere pasaport polisine bu arzumu belirteceğim.... Tutarsa ne ala, tutmassa olmadı geri döneriz....
  • ibrahim gözükan 18.3.2009 16:27:08
   avrupa adalet divanının kararlarına bizim sesimiz çıkmıyo,adamlar kendi adaletini tanımıyo,bizde gidip oralarda ülkemizi onlara şikayet ediyoruz yazık olsun ülkesini oraya şikayet edenlere.
  • mete nezbet 18.3.2009 16:17:55
   Hiç kimseyi ümitlendirmeyin...Holding ve şirket çalışanlarının dışında sade vatandaş gitsin bakalım vizesiz girebilecek mi???Olayı bu hale getiren,Tüm dünya da bu ülkeyi rezil edenler sizlere yazıklar olsun...
  • serdar usakli 18.3.2009 16:17:19
   AVRUPA ...
  • Sahipsiz Turkoglu 18.3.2009 16:10:15
   Bazi AB ulkelerinin havaalanindaki girislerde su yazi yazar ,tercumesi " Bu ulkeye vizeniz olmasi, mutlaka gireceginiz anlamina gelmez son karari giristeki gorevli verecektir".Vizesi olup bir sonraki ucakla gerisin geri gonderilen veya 4-5 saat bekletilen benim ulkemin cok vatandasini taniyorum.
  • Unique Redblood 18.3.2009 16:06:36
   Neden bu kadar AB ülkelerini eleştiriyorsunuz anlamıyorum!İnsanlar haklı,oradan Türkiyeye seyahat eden kişinin Türkiyede kalmayacağını geri gideceğini herkes adı gibi biliyor ama Türkiyedekiler için bu geçerli değil,özellikle doğu bölgesindeki tipler tatil cennetlerimizi sırf bu iş için kullanıyor
  Sayfa Başı
  HaberlerHulusi AkarNATOFETÖDiyarbakırterör saldırısıbombalı araçla saldırıhakan ünsal