« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Avrupa'ya transfer oldum ama bir daire bile alamadım"

"Yalova'dan yurt dışına giden ilk futbolcu" olan Nurettin İnan (61), 1970'li yıllarda transfer parasına bir daire bile alamadığını ancak önemli dostlar edindiğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

İnan, yaptığı açıklamada, futbola Yalova'da Esnafspor formasıyla başladığını anlattı. Futbolculuk yaşamını Yalovaspor'da sürdürdüğünü belirten İnan, şöyle devam etti: "Yalovaspor'da oynarken askere gittim. Askerlik dönüşünde Kocaelispor'a transfer oldum. Oradan Nevşehir'e gittim. Daha sonra 1977 yılında Fransa'nın Strazburg kentinde 3. Lig takımlarından Wolvan'a transfer oldum. Bir süre burada forma giydikten sonra yurda dönüp Ankaragücü'ne geldim. Tekrar bir süre Yalovaspor'da oynayıp futbolu bıraktım."

İnan, evinin bir köşesinde, aldığı ödülleri ve çektirdiği fotoğrafları sergilediğini bildirdi.

Türk futbolunun son 10-15 yılda çok geliştiğini, büyük paralar döndüğünü dile getiren İnan, şunları kaydetti: "O zamanki transfer ücretleri şimdiki gibi değildi. Hatır, gönül için imzalar atılırdı. O zaman aldığım parayla bir daire bile alamadım ama büyük dostluklar kazandım. 1970'li yıllarda beraber top koşturduğum arkadaşlardan bazılarıyla şimdi de görüşüyorum. Güvenç Kurtar, Raşit, Ceyhun, Tarkan, Kamil'le görüşüyorum. O zamanlar futbol altyapısı yoktu. Sokak araları bizim için saha niteliğindeydi. Çok kulüp yoktu. Yalova'da Yalovaspor vardı ve bu takıma seçilebilmek için birçok eleme maçından geçerdik. Oradaki seçmelerden sonra Yalovaspor'un kadrosu oluşturulurdu."

"10 numaralı formayı giymek için herkes mücadele verirdi"

Nurettin İnan, o yıllardaki futbolcularla şimdikiler arasında çok farklar olduğunu vurguladı.

Eski futbolcuların daha hırslı olduğunu savunan İnan, şöyle konuştu: "Takım geriye düştüğünde 11 kişi canı pahasına mücadele ederdi. Hele yurt dışı maçlarında çatlayana kadar koşardık. O zaman 10 numaralı formayı giymek için herkes mücadele verirdi. Mesela Yalova'da 45 takım var. Peki 45 futbolcu var mı? 4 futbolcu var mı? Yok. Çok takım olmakla çok futbolcu çıkmıyor ki. Önemli olan; doğru yerde olmak, doğru adamlarla beraber olmak, iyi futbolcularla aynı takımda olmak. Bunlar iyi futbolcuyu geliştirir."

Son yıllarda sadece paralı kişilerin futbolu ve kulüpleri yönettiğini ileri süren İnan, özellikle Anadolu'da bu sporu bilenlerin ağırlıklı olarak işin başına geçmesi halinde Türk futbolunun daha iyi gelişeceğine inandığını sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler