Dünya Haberleri

  Avrupa'nın 21.Yüzyıl hedefleri

  Z.LÜLE - M.ELVEREN - Ş.KÜÇÜKŞAHİN
  12.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Konseyi Liderler Zirvesi dün sona erdi. 40 üye ülkenin katılımıyla Fransa'nın Strasbourg kentinde iki gün süren ve Türkiye'yi Başbakan Mesut Yılmaz'ın temsil ettiği zirvede, yayınlanan siyasal bildiri ve eylem planıyla bir anlamda ‘Avrupa’nın 21. Yüzyıl hedefleri' vurgulanmış oldu.

  Zirve sonunda yayınlanan siyasal bildiride, Avrupa Birliği'nin (AB) insan hakları koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi, ölüm cezalarının kaldırılması, işkenceyle mücadelede etkin önlemler alınması konusunda gayret göstermesi gereği vurgulanırken, eylem planında da 21. Yüzyıl hedefleri şöyle sıralandı:

  İnsan kopyalamaya yasak

  Liderler, ölü ya da diri herhangi bir insanın ‘kopyasının yaratılmasının yasaklanmasını’ taahhüt ettiler.

  Avrupa İnsan Hakları

  Strasbourg'daki mahkeme yeni yetkilerle donatılarak, 1998 kasım ayından itibaren Avrupa'daki ‘insan hakları uygulamalarını denetleyecek tek organ’ haline getirilecek.

  Yeni teknolojiler

  Liderler, Konsey'den, yeni ortaklıklar bularak, kıtada eğitimin daha da iyileştirilmesi ve kültürel zenginliğin sağlanması için teknolojinin geliştirilmesini istediler.

  Azınlıkların korunması

  Üye ülkeler, azınlıkların ‘siyasi, kültürel ve dini haklarının garantilemek’ amacıyla, işbirliğine gidecek ve güven artırıcı önlemler alacaklar.

  Sosyal haklar

  Katılımcılar, işçi haklarını ele alırken, toplumun bu en zayıf kesiminin korunabilmesi için ‘Avrupa Sosyal Sözleşmesi’nin uygulanması', yasal göçmenlerin hakları ve endüstri bölgelerinde yaşayan halkın ‘yaşam standartlarının yükseltilmesi’’ konusunda anlaştılar. Yine katılımcılar, kadınların ve çocukların şiddete ve cinsi sömürüye karşı ‘yasalarla korunması’ için birlikte çalışacaklar.

  Suç ve terör

  Terörizmle ‘güç kullanılarak etkili mücadele’ konusunda yeni adımlar atılması istendi. Katılımcılar, yolsuzluk, organize suç, para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığına ortak bir cevap çerçevesinde, yıl sonundan itibaren ‘kıta çapında mücadelede anahatların oluşturulması’ konusunda anlaşmaya vardılar.

  Kültür

  Eski Doğu Bloku ülkelerini hedefleyen bu çalışma, bu ülke halklarının ‘demokratik hak ve ödevlerini’ anlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Genç nüfus arasında oluşturulacak değişim programlarıyla, Avrupa'nın kuzey ve güneyindeki ülkeler arasında ortak bilginin geliştirileceği umuluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı