Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupalılar neyi kaybedeceklerini gördü

  AA
  10.05.2017 - 10:01 | Son Güncelleme:

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, başta Balkanlar olmak üzere AB’nin komşu ülkelerle üyelik müzakerelerini sürdürdüğünü ve bu konuda ciddi olduğunu söyledi.

  FEDERICA Mogherini, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) AB toplantısının ardından gazetecilere Avrupa ve Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Fransa’daki seçimlere ilişkin konuşan Mogherini, son dönemdeki seçim sonuçlarının Avrupalıların AB ile devam etme kararlılığını gösterdiğini söyledi. İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı sonrası birçok kesimin “AB için sonun başlangıcı” tahmininde bulunduğunu hatırlatan Mogherini, “Son 10-11 ayda Birlik ciddi bir dayanıklılık testinden başarıyla geçti” dedi.

  ZAMANI GELİNCE NEYİ SEÇECEKLERİNİ GÖSTERİYORLAR
  AB’nin birlikte yürüme konusunda kararlılığı olduğunu vurgulayan Mogherini, “Avrupalılar bana göre neleri kaybedebileceklerini gördüler. Seçimlerde yapılan ve kulağa hoş gelen çekici konuşmaların hayata geçirilmesi halinde bunun korkutucu olabileceğinin farkına vardılar. Bir seçim yapma zamanı gelince Avrupalılar neyi seçeceklerini gösteriyorlar. Bunu Hollanda, Avusturya ve Fransa seçimlerinde gördük” diye konuştu.
  İngiltere’nin ayrılma kararından sonra da genişleme çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Mogherini, “Başta Balkanlar olmak üzere birçok komşu ülkeyle üyelik müzakerelerimizi sürdürüyoruz ve bunda ciddiyiz” dedi.

  Etiketler: Federica Mogherini
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı