"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Avrupalı zengin dul sandı benimle ilgilendi

<B>Güzin abla, bu size dördüncü mektubum, neden yayınlamadınız anlamadım! Yoksa genç olmadığımdan mı?

Ben yurt dışında yaşayan 48 yaşında bir kadınım, 28 yıllık evliliğimi yeni bitirdim. İnsan mıydım, kadın mıydım, anlamadım. Chatte biriyle tanıştım. Kendisiyle üç ay yazıştık, sonunda onu görmeye gittim.

ilk gittiğimde kendisi imam olduğundan otelde nikah kıydık, ben de istiyordum manevi yönden. Bir ay sonra yine gittim yanına. Yüzük taktı, ‘Seni bu kez yüzüksüz yollamam, sen benim karımsın, namusumsun’ dedi. Ama bir ay geçmeden ‘Beni unut’ diye yazdı. Meğer ailesi zorlamış ve tekrar eski karısına döndürmüşler.

Yıkıldım, ilaç içtim, kurtardılar. İlk kez bu kadar mutlu olmuştum ama, bu yaşta bana yapılan en büyük ihanetti. Şimdi her gün telefon ediyorum. Mesaj atıyorum, e-mail gönderiyorum. ‘Çare bulacağız’ diyor, ama hiç gelişme yok.

Antalya’da emlakçılık yapıyormuş. İşleri iyi gitmiyordu, belli ki, beni Avrupalı zengin dullardan biri sandı ve hayatını kurtarmak için seçti. Tam en üzgün, zayıf halimde bana aşık görünüp, beni yaktı. Karısından da çok çapkın olduğu için ayrılmış. Ailem de çok ısınmıştı hoca olması yüzünden. Benim amacım onu buraya getirmekti. Ama araştırdım çok zormuş, zaten ondan sonra ayrıldı.

Türkiye‘deki pek çok genç erkek, sırf buraya gelebilmek için bizimle arkadaş oluyor. Ama bu adam 58 yaşında biri, hem de hoca. O bunu yaparsa, gençler ne yapmaz? O ilk erkekti elimden tutan, kalbimi çarptıran...

<ı> RUMUZ: İMAM DİYE GÜVENDİM

Sevgili okurum, günde 70 dolaylarında e-mail ve faks aldığımı biliyor musunuz? Ama böyle yanlış düşüncelere kapılmayın, okurlarımın hepsi genç değil.

Herkesin yeri gönlümde ayrı. Sorununuza gelince, gerçekten sizi sırf oraya gelip yerleşebilmek için kullanmış olabilir de. Çünkü ayrılmaya sizin onu yanınıza aldıramayacağınızı anlayınca karar vermesi de bunu gösteriyor.

Ama, bunu bir kompleks haline getirmemelisiniz. Yalnızlık duygunuzu çok iyi anlıyorum. Ama kendinizi bu derecede kaptırmanız, saf bir genç kız gibi intihara kalkışmanızı yakıştıramadım. Bir de hala telefon edip, mektup atmanızı... Hem bu imam nikahı kandırmacası da neymiş? Bu kadar kısa bir sürede ona neden bu kadar inandınız?

Bir adam imam ya da başka bir meslekten de olsa, eğer insan dürüst değilse, yapabilecek bir şey yok, görüyorsunuz. Meslekleri, insanları değiştirmiyor, terbiye etmiyor, demek ki!

İngilizce öğretmenimin bana zaafı vardı

Ben 19 yaşında bir bilgisayar şirketinde çalışan bir genç kızım. Ortaokuldaki İngilizce öğretmenimin bana zaafı vardı.

Şimdi üzerinden sekiz yıl geçti. Geçenlerde tesadüfen karşılaştık, bol bol güldük, çok hoş vakit geçirdik. O günden sonra aşkını ilan eden bir sürü mesaj geldi. 32 yaşında, hiç evlenmemiş, İngilizce öğretmenliği yapıyor, ben de onu çok seviyorum.

Aslında şimdiye kadar ona o gözle bakmamıştım ama şimdi bana güven veriyor, huzurlu hissettiriyor. ‘Ailenden isteyeyim’ diyor. Şimdilik reddettim. Sence ne yapayım? Evliliği düşünmüyorum ama, beraber olabilir miyiz?

<ı> RUMUZ:

ORTAOKULDAN

Kızım, bu genç öğretmen sana ortaokulda göz koyduğunda sen 11 yaşında mıydın? Bu çok ters geldi bana.

Şimdi ise, hem onu sevdiğini söylüyorsun,(ki buna bir iki saat içinde karar vermişsin) hem de ‘Evliliği düşünmem, beraber olabilir miyiz?’ diyorsun. Nasıl bir beraberlik hayal ettiğini anlayabilmiş değilim. 32 yaşında bir genç erkeğin, seninle el ele tutuşup, göz göze bakışıp, yıldızları seyredeceğini mi sanıyorsun?


O çok çekingen

ben çok çekingenSevgili Güzin abla, pek fazla gazete okuduğum söylenemez ama köşeni hep okurum. Okulumda hoşlandığım bir genç var, kendisi çok çekingen, kızlarla hiç konuştuğunu görmedim ve yanından da ne kadar güzel bir kız geçerse geçsin, bakmıyor bile! Bundan bir yıl önce onun sınıfına bir kız gelmişti, kız ona asıktı ve bu bütün okula yayılmıştı. Benim de ondan hoşlandığım bütün okula yayılsın istemiyorum! Arkadaşlarım bana bakışlarını yakaladıklarını söylediler.

Ben bir şekilde onunla yakınlaşmak istiyordum, onun doğum gününü fırsat bilerek ona bir kutlama mektubu attım Hiçbir tepki almadım, oysa benim gönderdiğimi kesin anlamıştır. Şimdi sana soruyorum, ben bu aşırı çekingen çocuğa nasıl yaklaşabilirim? O çok çekingen, aslında aşk meşk olaylarına gelince ben de acayip çekingenim. Ne olacak bu durum?

<ı> RUMUZ: ÇEKİNGENSevgili kızım, önce şu doğum günü kutlama mektubuna gelelim: Cesaret göstermiş, mektup yazmışsın, adını yazmadınsa, bu genç adam nereden bilecek sen olduğunu? Hem çekingen olduğunu söylüyorsun, kızlara bakmıyor, diyorsun. O halde, mektuba adını yazmalıydın, o zaman kesin bir karar alabilirdin. Seni istemiyorsa, cevap vermezdi. Ama şimdi nereden bileceksin!

Aslında onun sınıfında çok arkadaşın varmış. Bu durumda, ona yaklaşabilmek için pek çok fırsat da bulabilirsin. Eh! bu kadar çok kişi ondan hoşlandığını biliyorsa, bütün okula yayılma riskini göze almışsın demektir. Aldırma, senin yaşında bu platonik aşk kadar güzel bir şey var mı? Elbette sevecek, sevilmek isteyeceksin.

Biraz cesaret!
X