Avrupalı Türk'ü fena dolandırdılar

Hürriyet Haber
13.09.2014 - 12:25 | Son Güncelleme:

İrlanda'da yaşayan İzmirli Serhan Bekir Atalay, kendisiyle sosyal medya üzerinden arkadaşlık kuran bir kişinin piyasa değerinden düşük fiyatta İsviçre Frangı vereceği vaadiyle gittiği Afyon'da dolandırıldığı iddiasıyla polise başvurdu Atalay'ı 25 bin lira dolandırdığı iddia edilen ve eşkali MOBESE görüntülerinden tespit edilen zanlı aranıyor

Afyon'da polise başvuran Avrupalı Türk, kendisine piyasa değerinden düşük fiyatla İsviçre Frangı vereceğini söyleyen bir kişi tarafından dolandırıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Dolandırıldığını iddia eden 49 yaşındaki Serhan Bekir Atalay, 20 yıldır İrlanda'da yaşadığını, kendisiyle sosyal medyadaki hesabı üzerinden arkadaşlık kuran Süleyman G. isimli bir kişinin elindeki dövizi piyasa değerinden düşük fiyatla vereceğini vaadetmesi üzerine Türkiye'ye geldiğini ifade etti.

ÖNCE ARKADAŞLIK KURDU
Atalay şu iddialarda bulundu: "Süleyman G. beni sosyal medyadaki hesabımdan ekledi ve benimle arkadaşlık kurdu. Bir süre sonra elinde 235 bin İsviçre Frangı olduğunu ancak bunu kendisinin bozdurmaya korktuğunu söyledi. Değerinden düşük fiyatla bu paraları bana verebileceğini söyledi. Ben de öncelikle Buca ilçesi Şirinyer semtinde yaşayan annemin evine gelerek onun adına 15 bin lira kredi çektim. Bir otomobil kiralayarak buluşma adresimiz olan Afyon'un Sandıklı ilçesine gittim. Burada şüpheli kişi bana bir çanta dolusu 21 deste halindeki banknotları gösterdi. İçinden aldığım 4 numune parayı götürdüm bankaya gösterdim. Paraların sahte olmadığını görünce paraların tamamı karşılığı anlaştığımız 50 bin liranın 25 bin lirasını paraları getirmesi karşılığında şüpheliye verdim. Aradan bir süre geçtikten sonra paralar ve şüpheli kişi gelmeyince belirtilen adresteki eve girdim. Ancak içeride kimse yoktu, dolandırıldığımı anlayarak polise şikayette bulundum."

Atalay, Süleyman G.'nin eşi ve çocuğu olduğunu belirttiği kişilerin kapak fotoğrafında yer aldığı sosyal medya hesabının halen aktif olduğunu gördüğünü ancak bu hesap tarafından kendisinin engellenmiş durumda olduğunu söyledi.

BAŞKALARINI DA DOLANDIRMIŞ
Sandıklı İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri, Atalay'ın şikayeti üzerine çalışma başlattı. MOBESE görüntülerini inceleyen ekipler, eşkalini belirlenen zanlı hakkında daha önceden de 4 kişinin şikayeti bulunduğunu belirledi. Benzer yöntemle dolandırıcılık yaptığı tespit edilen şüphelinin izini süren ekipler, kamera kayıtlarını ve alışveriş yapılan mağazaları incelemeye aldı.

Emniyet yetkilileri, piyasa değerinden düşük fiyatla döviz bozdurma vaadinde bulunan kişilere vatandaşların itibar etmemesi uyarısında bulundu

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı