Avrupalı Türk cihazıyla konuşacak

Hürriyet Haber
26.05.2010 - 17:56 | Son Güncelleme:

İşitme sektöründe dünyanın 7 üreticisinden birisi olan, aynı zamanda Almanya’dan Çin’e kadar olan bölgenin tek işitme cihazı üreticisi Ear Teknik, yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Türkiye’de yaşanan bürokrasi ve üretim yapan firmaların üzerinde yoğunlaşan vergiler, firmayı yurtdışında çözüm aramaya yönlendiriyor. Ear Teknik, yurtdışı rakipleriyle rekabet edebilmek için Almanya’da sektörün güçlü bir firması ile ortak bir şirket kurmaya hazırlanıyor

Kurulacak şirket  hakkında bilgi veren Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç,  Almanya’daki şirket üzerinden  tüm Avrupa pazarına hizmet verileceğini açıkladı. Ağaç, “Teknoloji üreten ancak bürokrasiden yorulan bir şirketiz.  Ülkemizde sattığımız bir işitme cihazını yurtdışında en az iki katı bir fiyata satmak zorunda kalıyoruz.  Bürokrasi ve yüklenen vergiler sonucu, rekabet şansımızı yok ediliyor” dedi.

Ağaç, “Almanya’da kuracağımız şirket ile Avrupa pazarına daha rahat açılacağız. Kaliteli ürünlerimizi daha uygun fiyatla cihaz satma şansına kavuşacağız” diye konuştu.
       
NANO’DAN SONRA BİYONİK CİHAZ  GELİYOR

20’yi aşkın ülkeye ihracat yapan Ear Teknik, geçen yıl dünyada ilk kez piyasaya sunduğu  hem işitme hem de çınlama cihazı NANO  ile ihracat atağına kalktı. Firma,  haziran ayı başında hem iç hem de dış piyasaya yeni bir cihaz daha sunacak.

Dünyada bir ilk olan bu işitme cihazı, 32 kanal özelliği ile duymanın ötesinde aynı zamanda  anlamayı sağlıyor. İşitme sıkıntısı olan kişilerin sadece duyma değil, anlama sıkıntısını da ortadan kaldıracak bu yeni cihazın da dünyada büyük yankı uyandırması bekleniyor.

Yeni cihaz hakkında bilgi veren Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, “ Yaptığımız yeni cihaz  insan sesine duyarlı. Bilindiği gibi bu cihazlarda çevre faktörü çok önemli. Yeni cihaz, çevredeki gereksiz gürültüler ve cihazdaki gürültü yerine insan sesini algılıyor. Net duyma ve algılama sağlıyor. Kısacası, kargaşayı yok ediyor, anlamayı sağlıyor. Piyasada bugün 20 kanallı işitme cihazları var. Bu cihaz ise 32 kanal özelliğine sahip. Bu teknoloji dünyada bir ilk. Cihazı daha da geliştirip 64 kanalla çıkaracağız” bilygisini verdi.

Biyonik cihazın, Eart Teknik’in mevcut ihracat potansiyelini ortalama yüzde 15 oranında artırmasını beklediklerini ifade eden Mehmet Emin Ağaç “ Yurtiçi ve yurtdışı bayilerde ciddi bir beklenti var” dedi. Ağaç,  biyonik işitme cihazının fiyatının  1.500- 3 bin TL arasında değiştiğini kaydetti.

3 ÜLKEDE BİR NUMARA OLACAĞIZ

Firma için 2009’un ihracata başlama ve deneme yılı olduğunu, 2010 ‘un ise “ihracat atağı” yılı olacağını ifade eden Ağaç, “Bu yıl 20 ülkede ihracatımızı artırmayı 3 ülkede ise 1 numara olmayı hedefliyoruz” dedi.

İŞİTME CİHAZI KARANLIKTA EL FENERİ GİBİ

Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, büyükşehirlerde yaşanan aşırı gürültü nedeniyle, insanlarda işitme kaybının arttığını belirterek, işitme sorunun artık yaşlılık hastalığı olmadığını, günümüzde her kesiminin hastalığı haline geldiğine dikkat çekti.

Özellikle çocuklarda ve gençlerde işitme sorununun hızla artığını ifade eden Ağaç, şunları söyledi:  “Türkiye’de 4-5 milyon civarında işitme engelli vatandaş bulunuyor. Bunun yarısını çocuklar ve gençler oluşturuyor. Ancak işitme sorunu giderek artıyor. Önümüzdeki yıllarda bu sayının 2 katına çıkacağından endişe ediliyor.  Buna karşın,  sektör sahipsiz bırakılmış.  İnsanların sağlığını yakından ilgilendiren bu konunun halka anlatılması lazım. Devletin işitme sorununa sahiplenmesi gerekiyor. Çünkü, işitme cihazı karanlıkta el feneri gibidir. İnsana yön verir” dedi.

Sİ-SER YURTDIŞINDA BÜYÜYOR

* Öte yandan, Ear Teknik’in en büyük bayisi olan (perakende firması) Si-Ser İşitme Merkezleri de  yurtdışına açıldı. Geçen yıl  Kuzey Irak’ta Erbil ve Kerkük’te işitme merkezi açan firma Kuzey Irak’taki şube sayısını 4’e çıkardı. Firma, yıl sonuna kadar ise Kuzey Irak’taki şube sayısını 5’e yükseltecek.
Si-Ser, Bakü’de de 2 şube birden açtı.

Önümüzdeki dönemde, Ortadoğu, Afrika ve Asya pazarlarında yapılanma çalışmalarına ağırlık verecek olan Si-Ser, özellikle Afrika pazarında yoğun araştırma faaliyetleri gerçekleştiriyor.

AFRİKA VE KÖRFEZ’E AĞIRLIK

Si-Ser Genel Müdürü Mahfuz Ağaç, “Ear Teknik’in teknoloji ürettiğini, Si-Ser’in ise hizmet sunduğunu kaydetti. İşitme testlerinin Si-Ser şubelerinde ücretsiz yapıldığına dikkat çeken Mahfuz Ağaç, “Si-Ser sektörde perakendenin öncülüğünü yaptı. Sektörü eğitiyor, testlerin yapımı konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz” dedi.

Yurtdışındaki faaliyetlere değinen Ağaç, “Özellikle Türklerin yoğun olduğu yerlere yöneliyoruz. Önümüzdeki dönemde Afrika ve Körfez Ülkelerine de odaklanacağız” diye konuştu.

Si-Ser yurt içinde de hızla büyüyor. Türkiye’deki şube sayısının 18’e çıkaran firma, ülke genelinde şubeleşmek için çalışmalar yürütüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı