Avrupalı televizyon üreticilerine Türk başkan

Hürriyet Haber
07.09.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

Avrupa Ekran Sanayi Birliği (EDİA) başkanlığına, Türk işadamı Aydın Giz seçildi. Başkanlığı 1 Ocak 2006 tarihinde Philips Başkanı Felice Albert Tazzi’den devralacak olan Giz, ‘Bu göreve seçilmem gösteriyor ki Türkiye olarak kendimize güvendiğimiz ve kendimizi doğru anlatabildiğimiz zaman dünya bizi kabullenir’ dedi.

LİTVANYA’da kurulu renkli televizyon tüpü fabrikası Ekranas’ın ortak ve yöneticilerinden Türk işadamı Aydın Giz, Avrupa’nın televizyon tüpü, LCD, plazma ve benzeri ekran üreticilerini temsil eden meslek birliği EDİA’nın başkanlığına seçildi. Avrupa Birliği’ne akredite bir meslek örgütünün başkanlığına seçilen ilk Türk olan Giz, görevini 1 Ocak 2006 tarihinde Philips Başkanı Felice Albert Tazzi’den devralacak.

BENİ TÜRKİYE YETİŞTİRDİ:

Tek başına Avrupa Ekran Sanayi Birliği (EDİI) başkanlığına aday gösterilen ve seçilen Aydın Giz, ‘Ben aday olmadım, aday gösterildim. Bu uzun yıllarla ifade edilen tecrübenin bir sonucu. Sektör için doğruları söylemem, doğru analizlerde bulunmam bunda etkili olmuştur. Bu göreve ben seçildim ama beni Türkiye yetiştirdi, Türkiye yoğurdu. Türkiye’ye şükran borçluyum’ dedi. EDIA başkanlığı görevini yaparken tüm Avrupa’yı temsil edeceğini kaydeden Giz, görevi sürecince elektronik sektörü başta olmak üzere Türk sanayii için elinden geleni yapacağını vurguladı.

KENDİMİZİ DOĞRU ANLATALIM:

Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olduğunu belirten Giz şunları söyledi: ‘1 Ocak’ta görevi devralacağım. Benim bu göreve seçilmem gösteriyor ki Türkiye olarak kendimize güvendiğimiz ve kendimizi doğru anlatabildiğimiz zaman dünya bizi kabullenir. Benim bütün Avrupalı şirketlerin başına getirilmem bunu çok iyi anlatıyor. Litvanyalı bir şirketin Türk yönecisi bütün Avrupa’yı temsil edebiliyor. Türkiye siyasette de sanayide de kendini doğru anlatmalı.’

80 MİLYAR EURO’LUK BİRLİK:

Avrupa’daki ekran sanayinin çıkarlarını korumak ve AB üyesi devletler ile Avrupa Birliği kurumları nezdinde sektörü temsil eden EDİA’nın, LP-Philips, Thomson, Samsung, NEG, Schott, Matsushita, Toshiba, Sony, Tesla, Ekranas gibi dev elektronik üreticilerinden oluşan üyeleri bulunuyor. Birlik üyelerinin sadece Avrupa’daki yıllık ciroları 80 milyar Euro’yu buluyor.

Kralın heykeline ismi kazındı

UZUN yıllar Türkiye’de elektronik sektöründe çalışan, Profilo Holding bünyesinde üst düzeyde görev yapan Aydın Giz, batmak üzere iken özelleştirilen ve bugün Litvanya’nın en önemli özel sektör kuruluşlarından biri olan Ekranas’ın hem ortağı hem de yöneticisi. Ülkeye olan katkılarından dolayı adı Kral Aleksandır heykeline ismi yazılan bir işadamı olan Giz, 1994’de Profilo Telra’nın iştirakleri arasına katılan Ekranas’ı Avrupa’nın en büyük televizyon tüpü üreticileri liginde tepeye çıkaran kişi olarak tanınıyor. Siyasetle de ilgilenen Giz, Yeni Demokrasi Hareketi’nin kurucuları arasında yer almıştı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı