Avrupalı sigortacılardan Türkiye’ye SPA müjdesi

Hürriyet Haber
21.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

İsveç ve Norveç ve Danimarka’dan sonra, Alman ve Hollandalı sigorta şirketleri de, SPA tatililleri için Türkiye’ye gelen hastalarının masraflarını karşılama kararı aldı. Hollandalı Agis Sigorta "İlk anlaşma yaptığımız SPA merkezlerine iki haftalık bir tedavi dönemi için her ay yüzlerce hasta göndermeye başlıyoruz" açıklaması yaptı.

TÜRKİYE’de SPA yatırımı yapmış, sağlık turizmi otellerine müjdeli haber var. İsveç Norveç ve Danimarka’dan sonra Almanya ve Hollanda’daki sigorta şirketleri de, SPA tatililleri için Türkiye’ye göndereceği hastalarının masraflarını karşılama kararı aldı. Hollanda Sigorta Şirketi Agis’in Medikal Direktörü Dr. Bülent Göker, dünyadaki sağlık turizmi pastasında Türkiye’nin giderek giderek büyüyen bir pay alma noktasına gelmeye başladığını belirterek, "Bu konu Türkiye için yıllardır bir hayal gibiydi ama artık gerçek oluyor" dedi. Sağlık turizminin Türkiye adına çok önemli ekonomik kazanımlar getireceği ve bu konunun ülke olarak daha fazla ciddiye alınması gerekliliğinin altını çizen Dr. Göker şöyle konuştu: "Biz Agis Sigorta olarak ilk anlaşma yaptığımız SPA merkezlerine iki haftalık bir tedavi dönemi için her ay yüzlerce hasta göndermeye başlıyoruz. Yaklaşık iki ay önce başlattığımız bu bu organizasyon şüphesiz hem SPA otellere hem de Türkiye’ye ciddi bir döviz girdisi için atılmış önemli bir adımdır. Gerçek bir sağlık turizmi ülkesi olan Türkiye’nin yabancı müşteri tedavileri için atması gereken daha çok önemli adımlar ve kazanabileceği büyük paralar vardır" dedi.

HEDEF 1 MİLYON KİŞİ: Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye 200 bin yabancı hastanın tedavi amaçlı SPA otellere geldiğe dikkat çeken Dr.Bülent Göker "Bu sayı hedefin çok altındadır. Bu sayı ilk etapta bile en az bir milyon olmalıdır. Çünkü son yıllarda SPA, wellness, termal, talasso ve medikal SPA hizmeti veren otel yatırımları ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bu kapasitenin atıl kalmaması gerekir. Avrupa’daki milyonlarca hastayı hizmet veren sigorta şirketlerinin üyelerin Türkiye’deki sağlık poliçelerini karşılama kararı alması gerçekten çok büyük fırsatların kapısını açmıştır" dedi.

DÖNÜM NOKTASI: 15/17 Eylül tarihleri arasında Hilton Oteli’nde yapılacak Healtex Sağlık Turizm Fuarı’nın bu açıdan dönüm noktası olabileceği görüşünü de dile getiren Dr. Bülent Göker "Fuara, bizdeki SSK gibi Avrupa’nın 40 büyük sigorta şirketi geleceğini deklare etti ki, bu durum SPA otellerimizin dev sigorta şirketleriyle bir araya gelip anlaşma yapma şansını doğurmaktadır. Bu fırsatı iyi kullanmamız gerektiğine inanıyorum" dedi. Uzakdoğu’da bulunan SPA otellerin sadece bu açılımla yılda 3 milyar dolar dolar civarında döviz elde ettiğini de sözlerine ekleyen Dr.Göker gelecek sigorta şirketlerini şöyle açıkladı: AOK, BKK Bundesverband, Schweninnger BKK, Signal Iduna, Deutche BKK, CSS Versicherung, Allianz Versicherung AG, Foerster Project Linien Gsmbh, BKK Continental, Deutsch Krankenversicherung, Debeka, ISC West (Dienstleister für Krankenkassen), mhplus BKK, Securvita Krankenkasse, Techniker Krankenkasse, BIG - Die Direktkrankenkasse, AGIS Holland, PRivate Healthcare UK, Corin Medical, Huntleigh Healthcare Ltd., Vio Healthcare, Cambridge Health Plan, Uniqa, Generali, Wiener Statdische, Mercur, Manheim Versicherung ,Gusib gibi Avrupa çapında faaliyet gösteren büyük sigorta şirketlerinin temsilcileri fuarda olacaklar. Türkiye’nin en önemli SPA otellerinden Rixos Premium SPA, Richmond Nua-Wellness, Adam & Eve, Riva Hotels Vital, Kaya Hotels&SPA, İnanır Kozmetik, Neomed, Kozmetika, Taylife-Taylan Kümeli, Ender Saraç, Concorde SPA, Oruçoğlu Termal, İkbal Termal de fuarda katılacaklar.
SPA ne demek?

SPA kelimesi latince kökenli bir kelime Sanitas Per. Arpuas’ ın kısaltması (Sular ile Sağlık). Her türlü su ve çamur uygulaması SPA kapsamına giriyor. Artık SPA dendiğinde insanlar sadece su ve çamur terapilerini değil masaj gibi işlemleride kapsayan sağlık kürleri dizisi anlıyor. SPA uygulamalarında masaj önemli bir yer tutuyor. Ruhsal ve fiziksel sağlığı korumanın, metabolizmayı güçlendirmenin son yıllardaki en gözde yolu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı