Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avrupalı liderler kurtarma fonu için büyük pazarlık içinde

  FT
  01.02.2011 - 13:24 | Son Güncelleme: 01.02.2011 - 09:16

  Avrupalı liderler Kıta'daki borç krizini sonlandırmak için borçlu ülkelerde kemer sıkma ve daha sıkı denetim karşılığında, 440 milyar euroluk AB kurtarma fonunu da gözden geçirecek 'büyük pazarlık' yürütüyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

     

  Pazarlık sürecine dahil olan yetkililerden alınan bilgilere göre, kurtarma fonundan Yunanistan ve İrlanda'ya aktarılan kaynağın maliyetini düşürülmesi ve geri ödeme süresinin uzatılması seçeneklerin de yeni değişiklikler içinde yer alması görüşülüyor.  

   

  Üzerinde görüşülen yeni paketin oldukça tartışmalı olduğunu belirten yetkililer, anlaşmanın son halini almasının haftalar alabileceğini belirtiyor. Bu Cuma AB hükümet başkanları toplantısında bir sonuç çıkması beklenmese de, Mart sonunda yapılacak olan zirvede paketin sonuçlandırılması bekleniyor.

   

  PORTEKİZ VE İSPANYA TARTIŞILIYOR 

  Paketteki tartışmaları konular arasında, Uluslararası Para Fonu'ndan yetkililerin Portekiz'e verilecek yardımın da buna dahil edilmesini istemesi de bulunuyor. Ayrıca az sayıda yetkilinin oluşturduğu bir grup da İspanya'ya esnek kredi hattı açılmasını istiyor.

   

  Bu öneriler, Avrupa Komisyonu ve Alman hükümeti tarafından, Portekiz'in istikrarlı bankacılık sektörü ve AB ortalamasına yakın borç oranı gerekçesiyle reddediliyor. Aynı şekilde, İspanya'nın bankalarını güçlendirmek için attığı adımlar sonrasında bu ülke için istenen kredi hattına da yoğun şekilde karşı çıkılıyor.

   

  Bunun yerine İspanya ve Portekiz'in daha kapsamlı olarak gözetim altında tutulması görüşü savunuluyor. Fon'un 440 milyar euroluk kaynağının tamamının kullandırılması ise üzerinde geniş çaplı uzlaşma sağlanan konu olarak öne çıkıyor. Şimdiki haliyle, fonun AAA olan en üst seviyedeki kredi notunu koruyabilmesi için 250 milyar euroluk kısmını kullandırabiliyor.

   

  ALMANYA, FRANSA’DAN YENİ ÖNERİLER

  Yetkililer paketin son aşamasına ulaşması için daha çok konu üzerinde uzlaşma sağlanması gerektiğine inanıyor. Görüşmelerden bilgi sağlayan kaynakların aktardıklarına göre, Almanya ve Fransa daha fazla kemer sıkma ve daha yoğun ekonomik koordinasyon istiyor ve emeklilik yaşı, vergilendirme ve borç seviyelerini sınırlama tarafında öneriler getiriyor.

   

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin önerileri içeren yeni koordinasyon paketini Cuma günü Brüksel'de sunması bekleniyor.

   

  * Bu yazı Financial Times'ta, "EU leaders wrestle over revamped rescue fund" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı