« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrupalı kadınlar bilime yönelmiyor

1999’da otuz Avrupa ülkesinin oluşturduğu Helsinki Grubu’nun on iki Avrupa ülkesinde yürüttüğü bir araştırmaya göre, kadın-erkek eşitliğini savunan ülkelerde bile bilimde ve özellikle mühendislik ve uygulamalı bilimlerde kadın araştırmacı oranı çok düşük.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kasım’da Brüksel’de gerçekleştirilen bir toplantıya sunulan araştırma sonuçları, Avrupa Birliği içinde kadın araştırmacı oranının, mühendislikte yüzde 12, tıp, toplumsal bilimler ve insan bilimlerinde yüzde 33 gibi oranlarda kaldığını gösteriyor.

Görünmez engeller var

Araştırmaya göre kadın araştırmacı oranının en yüksek olduğu Portekiz’de bu oranlar mühendislik ve uygulamalı bilimlerde yüzde 29’a, doğa bilimlerinde ise yüzde 48’e yükseliyor. Portekiz hükümeti 1990’ların ortalarından sonra bilim ve teknolojiye ayırdığı kaynakları her yıl yüzde 10 artırdı. 1998-99 yılında bilim ve teknoloji alanında doktora yapanların toplam sayısı yüzde 12 oranında arttı.

Hazırlanan geniş çaplı eğitim ve mesleki yönelim programlarına karşın kadınların bilim alanında en az temsil edildiği ülke ise Hollanda. Eğitim Bakanlığı’nda araştırmacı olarak çalışan Ilja Mottier, kızların daha ortaokulda kendilerine sunulan seçenekler arasında bilimi seçmek istemediklerini belirtiyor ve Hollanda üniversitelerinin daha çok kadını bu alana çekmek için bilimler arası programlar hazırladığı söylüyor.

Helsinki Grubu Başkanı Brigitte Degen’e göre yasalar açısından bakıldığında kadın-erkek eşitliğinde İkinci Dünya Savaşı’ndan beri dünyanın en ileri ülkeleri arasında bulunan Finlandiya ve İsveç’te de bilim alanında çalışan kadın sayısının azlığı kadınların önündeki görünmez engellerin yalnızca yasalarla kaldırılamayacağını gösteriyor.

(Kaynak: Helsinki Group on women and science "Gender and Research" report)
<ı>Avrupa Birliği içinde kadın araştırmacı oranı mühendislikte yüzde 12, tıp, toplumsal bilimler ve insan bilimlerinde yüzde 33 gibi oranlarda kalıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler