Gündem Haberleri

  Avrupa'da uçuşlar her an etkilenebilir

  Hürriyet Planet
  24.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzlanda'da geçen yıl Eyjafjallajokul Yanardağı'ndan yükselen kül bulutu nedeniyle hayatları kabus dönen Avrupalılar, Grimsvöth Yanardağı'nın da önceki gün faaliyete geçmesiyle panik yaşıyor.

  Yanardağı'nın püskürttüğü küllerin yayılmasının ardından İzlanda'nın hava sahasının trafiğe kapatılması nedeniyle, binlerce yolcu ülkelerine dönemedi. Avrupa ülkelerinden İzlanda'ya yapılacak seferler de iptal edildi.

  AVRUPA'DA YANARDAĞ ALARMI / WEB TV

  Kül bulutunun ilerlediği Grönlad'da da, Danmimarka'ya bağlı özerk bölgedeki havaalanı kapatılırken, Norveç'te de bazı uçuşlar iptal edildi.

  İzlanda Sivil Havacılık kurumu Isavia sözcüsü Hjordis Gudmundsdottir, İzlanda semalarına yayılan küllerin Avrupa yerine, batı yönünde Grönland'a ilerlediğini söyledi.

  Ancak yanardağın kül püskürtmeye devam etmesi halinde, küllerin iki gün içinde İrlanda, İngiltere, Fransa ve İspanya'yı da etkileyebileceği belirtiliyor.

  İngiltere Sivil Havacılık Dairesi, kül bulutunun İskoçya'da yarın sabah hava ulaşımını aksatmaya başlayacağını bildirdi.

  İzlanda'da Eyjafjallajokul Yanardağı'nın Nisan 2010'da patlaması sonucu atmosfere yayılan kül bulutu tüm Avrupa'da uçak trafiğini alt üst etmişti.

  KÜL BULUTU İZLANDA'DA HAYATI FELÇ ETTİ / Foto Galeri

  Küllerin uçak motorlarında arıza yaparak düşmelerine yol açabileceği endişesiyle Avrupa ülkelerinin büyük bölümü havaalanlarını kapatırken, havayolu şirketleri de büyük zarara uğramıştı.

  Avrupa Hava Trafiği Güvenliği Teşkilatı Eurocontrol, Avrupa hava sahası ve ABD ile uçuşlar için bir tehlike olmadığı bildirildi. Eurocontrol, yine de gelişmelerin yakından izlendiğini, havayolu şirketlerine düzenli bilgi verildiğini açıkladı.

  İzlandalı yetkililer de, Grimsvötn Yanardağı'ndan yükselen küllerin, Eyjafjallajökull'nin püskürttüğü küllerden çok daha yükseğe ulaştığını, ancak geçen yıl yaşanan sorunların bu sene yaşanma ihtimalinin düşük olduğunu söylediler.

  Yetkililer, ilk günü 20 km'ye yükselen küllerin yaklaşık 10 bin metreye kadar düştüğünü belirterek, kül bulutunun ilk etapta sadece İzlanda'ya zarar verdiğini belirttiler.

   


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı