Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa'da Kıbrıs için üç ayrı ses

  Hürriyet Haber
  02 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Aralık 2000 - 00:01

  Avrupa Birliği ülkeleri Dışişleri Bakanları'nın pazartesi gündemini Türkiye konusu oluşturuyor. 7-8 Aralık tarihinde Fransa'nın Nice kentinde yapılacak olan zirve toplantısı öncesindeki son rötuşların yapılacağı toplantıda, AB Komisyonu'nun 8 Kasım'da yayınladığı Katılım Ortaklığı Belgesi de ele alınacak ve anlaşmanın sağlanması halinde belge onaylanacak.

  Ancak toplantıya üç ayrı sesin yansıması nedeniyle taraflar uzlaşmadan uzak bir görüntü sergiliyorlar. Türkiye, AB Dönem Başkanı Fransa ve Komisyon ile Yunanistan'ın farklı yaklaşımları, pazartesi toplantısının sancılı geçeceğini gösteriyor.

  Toplantı öncesi tarafların görüşleri şu şekilde belirlendi:

  TÜRKİYE

  Kıbrıs paragrafı çıkarılsın

  Katılım Ortaklığı Belgesi'ne son dakikada eklenen Kıbrıs paragrafının çıkarılmasını ve ilk taslak halindeki 'önsöz' bölümüne alınmasını istiyor. Türk-Yunan anlaşmazlığına yönelik paragrafın da yine ön söz bölümünde korunmanı talep ediyor. Türkiye, KOB'un Helsinki zirvesindeki belgenin bir adım önüne dahi geçmesine karşı çıkıyor. Gerek Kıbrıs, gerekse Türk-Yunan anlaşmazlığının AB ile ilişkilere yansımamasını, bu sorunların AB'nin dışındaki sorunlar olduğu yönündeki görüşünde ısrar ediyor.

  FRANSA

  Siyasi diyalog olsun

  KOB içine 'Siyasi Diyalog' başlığıyla yeni bir paragraf eklensin. Bu paragrafın kısa vadeli öncelikler bölümünde Kıbrıs, orta vadeli öncelikleri bölümünde ise Türk-Yunan anlaşmazlığı yer alsın. Paragrafta ayrıca, Türkiye'nin komşularıyla sorunlarını genişletilmiş siyasi diyalogla çözümlemesi ve ikili ilişkilerin derinleştirilmesi görüşü yer alsın. Bir de Helsinki zirvesinin sonuç bildirgesindeki 4 a paragrafının son cümlesi eklensin.

  YUNANİSTAN

  Kıbrıs belgeden çıkamaz

  Yunanistan Türkiye'nin tepkisine rağmen Kıbrıs paragrafının değiştirilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Ayrıca, Türk-Yunan anlaşmazlığının da 'Orta Vadeli Öncelikler' bölümüne eklenmesi ve böylelikle her iki konunun da Türkiye'nin önüne 'Siyasi kriterler' olarak konulmasındaki ısrarını sürdürüyor.

  Yunanistan AB Dönem Başkanı Fransa ile AB Komisyonu'nun ortak olarak sundukları 'Siyasi diyalog paragrafı' formülünü benimsemiyor. Çünkü bu mekanizma Yunanistan'ı dışlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı