Dünya Haberleri

  Avrupa'da hava normale döndü, ABD kar altında

  hurriyet.com.tr
  27.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yıl son günlerine yoğun kar yağışı altında giren Avrupa'da sıcaklıkları normale dönmeye başlarken, olumsuz hava koşulları bu kez Amerikalılara tatili adeta zehir etti.

  İŞTE ABD'Yİ BEYAZA ÇEVİREN KAR YAĞIŞI

   

  Avrupa'da etkili olan kar fırtınası onlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve ulaşımın aksamasına neden olmuştu.

   

  Ancak haftasonuyla birlikte kar yağışının durduğu ve hava sıcaklıklarının birkaç derece yükseleceği bildirildi.

   

  Avrupalılar Noel ve Yılbaşı tatili öncesinde bu gelen haberle sevinirken, ABD'de ise özellikle orta bölgelerde aşırı kar yağışı etkili oluyor.

   

  Haftasonuyla birleşince dört güne çıkan Noel tatilini geçirmek üzere yollara dökülen Amerikalılar, ciddi sıkıntı yaşıyor.

   

  ABD'de şu ana kadar kar yağışı ve fırtınası nedeniyle 21 kişi hayatını kaybetti. Uçak seferleri iptal olurken, bazı eyaletleri birbirine bağlayan ana yollar kapandı.

   

  Meteoroloji uzmanları, orta Amerika'da halkı yola çıkmamaları konusunda uyardı. Ayrıca ülkenin Doğu yakası için de kar fırtınası uyarısı yapıldı.

   

  ORTA BÖLGELER BEMBEYAZ

  Yoğun kar yağışının ve olumsuz hava koşullarının haftasonu boyunca Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska, Wyoming, Minnesota, Iowa ve Winconsin'de etkisini sürdürmesi bekleniyor. Oklama City'de kar kalınlığı 35 santimetreyi ulaşırken, Minnesota'da ise 28 santimetre.

   

  Kuzey Dakota, Nebraska ve Wyoming eyaletlerini komşularıyla birbirine bağlayan ana arterlerin kar yağışı nedeniyle kapandığı bildirildi.

   

  Yoğun kar yağışı ABD'nin güneyinde bazı bölgelerde de etkili oluyor. Ülkenin orta-güneyinde yer alan Dallas, 80 yıl sonra ilk kez Noel'e kar altında girdi.

   

  Ancak Noel ve yeni yıla daha şanslı girenler de var. Güneydoğu'da yer alan Florida'da ılıman hava etkisini sürdürüyor. Floridalılar ise suni kar makineleriyle kendilerine beyaz bir örtü yaratmaya çalışıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı