« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrupa'da ENKA rüzgarı esti

ENKA Spor Kulübü, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda bayanlar A liginde ikinci oldu, erkekler B liginde ise şampiyon olup A ligine yükselerek ilklere imza attı. Enkalı sporcular, Türkiye'ye rekorlarla döndü.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Atletizm Süper Lig'de geçen sezonu şampiyon bitirip, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda Türkiye'yi temsil eden ENKA Spor Kulübünün Genel Müdürü ve Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Ekrem Ay, kulüplerinin başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. A ligi bayanlarda ikincilik elde edip, B ligi erkeklerde ise şampiyon olup üst lige terfi ettiklerini belirten Ekrem Ay, “İlkleri yaşıyoruz. Bu, yılların planlıçalışmasının neticesinde gelen bir başarı. Ancak bu başarılar bizi tatmin etmiyor. İnşallah önümüzdeki senelerde daha iyilerini elde edeceğiz” dedi.

Kupada İzzet Safer'in 100 ve 200 metrelerde, Serdar Tamaç'ın 400 metrede, erkek takımının da 4x400 metre bayrak yarışında Türkiye rekoru kırdığını hatırlatan Ay, “İzzet Safer, 200 metrede 21 saniyenin altına inen ilk Türk atlet olarak tarihe geçti. Kendisi çok genç ve yetenekli bir sporcumuz. İlerisi için çok fazla umutlu olduğumuz, olimpiyatlarda belki de finalde görebileceğimiz bir sprinter olacak. Ondan çok şeyler bekliyoruz” diye konuştu.

Safer'in, Türk vatandaşlığına yeni geçen, 100 ve 200 metrede Fenerbahçe'nin başarılı atleti Ramil Guliyev ile aynı dalda yarıştığını anımsatan Ekrem Ay, “İkisi de başarılı atletler. İzzet ve Ramil Guliyev arasında güzel bir rekabet ortamı olacak. Bu rekabet ortamı da daha güzel dereceler getirecek. İzzet de bunu değerlendirecektir diye umuyoruz” yorumunu yaptı.

Genel müdür Ay, ENKA'nın Rus ekibi Luch Moskow'un ardından kupayı ikinci bitirip, bu başarıyı elde eden ilk Türk bayan takımı olduğunu da vurguladı. Bayanlarda da 4x400 metre bayrak takımından Türkiye rekoru geldiğini ifade eden Ay, “Bu başarılar, kulüp olarak bizi daha fazla işler yapmaya itiyor. Üst yönetim olarak daha fazla neler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Eksiklerimizi tartışıp, atletizme daha umutla bakıyoruz” dedi.

“SADECE ELVAN YOK”

Ekrem Ay, ENKA'nın en büyük hedefinin, Londra-2012 olduğunu söyledi. Kulüp olarak, olimpiyat A ve B barajlarını geçecek 12-16 sporcu yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Ay, önlerinde bu yazki dünya şampiyonası olduğunu hatırlattı. Birçok sporcunun A ve B barajlarını aştığını ifade eden Ekrem Ay, ENKA sporcusu milli atlet Elvan Abeylegesse'nin doğum yapacağı için bu şampiyonada olmayacağını hatırlattı. Ay, “En büyük madalya umudumuz Elvan'dı. Fakat 'Elvan olmayınca madalya alamıyoruz' demememiz lazım. Uzun mesafede Aslı Çakır, Almitu Bekele Degfa, Meryem Erdoğan, Sultan Haydar da var. Form durumlarını Haziran-Temmuz aylarında görüp, değerlendireceğiz” diye konuştu.

Antrenörlüğünü yaptığı çekiççi Eşref Apak'tan da madalya beklediklerini belirten Ay, eski olimpiyat üçüncüsü atletin antrenmanlarının gayet iyi gittiğini, bu kupada bacağından yaşadığı sıkıntının geçmek üzere olduğunu söyledi. Uzun atlamada da madalya beklediklerini belirten Ay, sprint ve diğer teknik branşlarda ise yarı final hedeflediklerini dile getirdi. Ekrem Ay, “4x400 takımlarımızı da orada görmek istiyoruz. Bunlar olursa ilkler olacak, inşallah bu ilkleri başarırız” dedi.

Ekrem Ay, “Sporcularımız çok azimle çalışıyorlar. Mutluyuz, çocuklarımızı desteklemek için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Türkiye'de tesis de var, hoca da. Önemli olan kabiliyetli çocukları atletizm sahalarına çekebilmek.”

Bunları da Beğenebilirsiniz