Avrupa'da en olumlu istihdam beklentisi Türkiye'de

Hürriyet Haber
20 Eylül 2013 - 11:03Son Güncelleme : 20 Eylül 2013 - 11:18

Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nın 2013 4. çeyrek sonuçlarına göre, Türkiye’deki 11 sektörün ve 5 bölgenin tamamındaki işverenler istihdam sayılarını artırmayı planlıyor. Türkiye Avrupa ve EMEA bölgesindeki 24 ülke arasında net istihdam görünümü olarak en olumlu beklentilerin olduğu ülke oldu.

ABD'de Fed kararı sonrasında kırılan rekorların ardından dün Dow Jones endeksi günü yüzde 0,26 oranında değer kaybıyla 15.637 puandan tamamladı. Dow Jones endeksi Fed kararı sonrasında en yüksek seviye rekorunu 15.710 puana, kapanış rekorunu ise 15.677 puana geliştirmişti. Analistler, haftanın son işlem gününde veri takviminin zayıf olması nedeniyle, fiyatların denge arayışının bugün de devam edebileceğini belirtiyor. Önümüzdeki hafta GSYH ve PMI verileri başta olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirten analistler, dün günü yüzde 0,20 düşüşle 1.722 puandan kapatan S&P 500 endeksinin teknik olarak 1.710 seviyesinin üzerinde tutunması durumunda piyasaların yükseliş isteğini koruyacağını tahmin ediyor.

ManpowerGroup tarafından her çeyrek hazırlanan Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması 2013 yılı 4. çeyrek istihdam beklentilerinin verileri yayınlandı. Türkiye dahil, 42 ülkeden 65.000 işe alım yöneticisiyle anket yapılarak hazırlanan araştırmada Türkiye’den 1.001 işverenin yüzde 29’u istihdam sayılarında artış, yüzde 11’i de düşüş öngörüsünde bulundu.

Yüzde 58’lik yüksek bir oran ise iş gücü sayılarında herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmediklerini söyledi.

Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu: “4. çeyrekte, dünya genelinde istihdam artışına yönelik olarak, işverenlerin temkinli davrandığını ve bekle-ve-gör tutumlarını devam ettirdiğini gözlemliyoruz. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu EMEA Bölgesi’nin genelindeki birçok ülkede işe alım tahminleri geçen çeyrekten bu yana zayıflıyor. Yüzde 6 puanlık düşüşe rağmen Türkiye ise özellikle bölgedeki diğer ülkelere kıyasla iyimser olmayı sürdürüyor” diye konuştu.

EN ÇOK İSTİHDAM ARTIŞI EGE'DE BEKLENİYOR
Bir önceki çeyreğe göre bölgesel bazda ise istihdam beklentisi azalıyor. Buna rağmen tüm bölgelerde yılın son çeyreğinde iş gücü kazanımları öngörülüyor. En hareketli istihdam artışı beklentilerinin olduğu Ege’de Net İstihdam Görünümü yüzde 24 artış olarak ifade ediliyor. Ege'yi yüzde 20 ile Marmara, yüzde 19 ile İç Anadolu yüzde 15 ile Karadeniz takip ediyor. 5 bölgede yapılan araştırmada en az istihdam artışı yüzde 9 ile Akdeniz'de öngörülüyor.

Ekim-Aralık 2013 döneminde 11 sektördeki işverenlerin tamamı personel sayılarını artırmayı düşündüklerini söyledi. Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık yüzde 30 net istihdam görünümü ile başı çekerken Elektrik, Gaz ve Su Dağıtım yüzde 28 ile bu sektörü taip etti. Reha Hatipoğlu'na göre Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründeki mevsimsel etkiler ve okula geri dönüş döneminden etkilenen Toptan ve Perakende sektörü dışında en iyimser istihdam artışı beklentisi Üretim sektöründen geldi.Hatipoğlu "Üretimdeki ivme, genel olarak ekonomide olumlu bir etki yaratacak gibi görünüyor” dedi.

DÜNYA BEKLEYİP GÖRECEK
Dünya genelinde geçen çeyrek ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre küresel işe alım hızında kayda değer bir yükselme olacağına dair çok az ibare var. Genel anlamda işverenler seçeneklerini değerlendirirken temkinli davranmayı seçerek, pazardaki belirsizlik ortamında fark edilir bir çözüm görene kadar bekle ve gör tutumlarını sürdürmeyi planladıklarını belirtiyorlar.

Araştırmaya katılan 42 ülke ve bölgenin 29’undaki işverenler değişik seviyelerde de olsa istihdam sayılarını artırmayı planlıyorlar. Genel tabloya bakacak olursak pazar koşullarının pozitif bir çizgide devam etmesi öngörülüyor. Dünyadaki en güçlü istihdam beklentileri Hindistan, Tayvan, Panama, Singapur ve Brezilya’dan gelirken en zayıf görünümler ise İtalya, İspanya ve Finlandiya’dan bildiriliyor.

EN OLUMLU İSTİHDAM BEKLENTİSİ TÜRKİYE'DE
Avrupa ve Ortadoğu (EMEA) Bölgesi’ndeki 24 ülke arasında Türkiye en olumlu istihdam beklentisine sahip ülke olarak son çeyrekte öne çıkıyor. Bölge genelinde işe alım planları önceki çeyreğe göre nominal olarak güç kaybediyor. Bölgedeki en zayıf görünüm İtalya’dan geliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı