GeriAvrupa Zschaepe'nin davasına ara verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zschaepe'nin davasına ara verildi

Zschaepe'nin davasına ara verildi
refid:29422017 ilişkili resim dosyası

Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe, mahkeme sürecine ara verilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı hakim Manfred Götzl, Zschaepe'nin kendisi için dördüncü bir avukatın görevlendirilmesine kadar başka bir şahidin dinlenmemesi için başvurduğunu bildirdi.

Federal savcılık ise Zschaepe'nin mevcut avukatlarla savunulabileceğini belirtti.

Zschaepe, kendisi için dördüncü avukat olarak Münihli avukat Mathias Grasel'nin görev almasını istedi.

Zschaepe avukatlarından Anja Strum'u azletmek istemiş ve bu istek mahkeme tarafından reddedilmişti. Zschaepe, geçen yıl da avukatlarının azledilmesi talebinde bulunmuş, isteği yine reddedilmişti.

NSU terör örgütünün Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesi, bombalı saldırılar düzenlenmesi ve çok sayıda soygunla ilişkisi 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, örgüt üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 6 Mayıs 2013'te başlayan davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan ve tutuklu yargılanan Zschaepe susma hakkını kullanıyor. Davada Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıkla suçlanan dört sanık daha yargılanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle