GeriAvrupa Zorunlu hallerde çifte vatandaşlık yolu açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zorunlu hallerde çifte vatandaşlık yolu açıldı

Zorunlu hallerde çifte vatandaşlık yolu açıldı
refid:24673214 ilişkili resim dosyası

Almanya'da Stuttgart İdare Mahkemesi'nin aldığı bir kararla Türk vatandaşlığından çıkmanın zor olduğu durumlarda çifte vatandaşlığın yolu açıldı.

22 yaşındaki Türk vatandaşı genç kızın açtığı davada mahkemenin 11 K 3272/12 dosya numaralı kararıyla bu durumda olanlar mahkeme kararını örnek gösterebilecek. Mahkeme, Stuttgart Bölge Valiliği’nin onayıyla genç kızın Alman vatandaşlığı talebini reddeden Göppingen Bölge Belediyesi’ni de haksız bulmuş oldu.

Olay nasıl olmuştu

1991 yılında Türkiye’de doğan ve bir yıl sonra ailesiyle Almanya’ya mülteci olarak gelen davacı kız, anne ve babası Almanya’da evlendiği için kendisi ve kardeşlerinin Türk vatandaşı olarak kayıtlı olmadıklarını Alman makamlarına bildirdi. Anne ve babasının evlilikleri ile çocuklarını Türk konsolosluğuna kayıt ettirmemelerinin ise, çok karmaşık ve uzun zaman alacak bir işlem olduğunu belirtti. Davacı kız bu nedenlerle önce Türk vatandaşlığını kayıt ettirip, sonra Türk vatandaşlığından çıkmasının kendisinden talep edilemeyeceğini öne sürdü. Ancak, Göppingen Bölge Belediyesi bu gerekçeyi kabul etmeyerek, genç kızın 2009 Haziran ayında yaptığı Alman vatandaşlığı başvurusunu reddetti. Kız da bunun üzerine Stuttgart İdare Mahkemesinde bu karara karşı dava açmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle