Zorla evlendiriliyorlar

Hürriyet Haber
11.12.2014 - 12:55 | Son Güncelleme:

Lübnan ve Ürdün'de Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampları ziyaret eden Alman Federal milletvekili Thomas Silberhorn, özellikle çocukların mağdur olduğunu belirterek, "En geç 14 yaşında yaşça büyük adamlarla zorla evlendiriliyorlar" dedi.

Suriye'nin komşu ülkelerinin sığınmacıları ağırlamakta artık güçlük çektiğini kaydeden Alman Federal milletvekili Thomas Silberhorn, ağırlama konusunda sınıra gelindiğini ifade etti.

Lübnan ve Ürdün'de Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampları ziyaret eden Silberhorn, söz konusu ülkelerin hayati yardımın yanı sıra ayrıca su tedariği, tıbbi yardım ve eğitim sorunları ile ilgili de çözüm üretmeleri gerektiğini belirtti.

Özellikle çocukların vahim durumuna dikkat çeken Silberhorn, küçük yaştaki Suriyeli kızların çok sayıda zorla evlendirildiğini vurguladı. Lübnan'da çoğu kızların en geç 14 yaşında yaşça büyük adamlarla evlendirildiğini, birçok çocuğun ise yıllarca okul yüzü görmediğini ifade etti. Çocukların ayrıca ciddi travma yaşadığına dikkat çeken Silberhorn, "sık sık boş bakan çocuk gözlere" rastladığını beyan etti.

Süriye'deki 2011 yılında başlayan iç savaşından beri 3,2 milyon insan komşu ülkelere kaçtı. Batılı gelişmiş ülkeler, 2016 yılına kadar toplam 100 bin Suriyeli'yi uzun vadeli ağırlayacağına dair söz verdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı