Zanlı, Fransız rehinlerine gardiyanlık yaptı

AA
06.09.2014 - 14:43 | Son Güncelleme:

Belçika'daki Yahudi müzesine saldırı düzenlemek ile suçlanan zanlının, Suriye'de rehin alınan Fransız gazetecilere gardiyanlık yaptığı iddia edildi.

Brüksel'deki Yahudi Müzesi'ne 24 Mayıs'ta düzenlen ve 4 kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırının zanlısı Mehdi Nemmouche'un, Suriye'de rehin tutulduktan sonra serbest bırakılan dört gazetecinin gardiyanlığını yaptığı iddia edildi.

TANIKLAR İFADE VERDİ
Le Monde gazetesi, Fransız Dış İstihbarat Servisi'nin, Paris Terörle Mücadele Savcılığı'na konu ile ilgili tanıkların ifadelerinin yer aldığı bir dosya gönderdiğini bildirdi.

Fransız gazetesi, nisan ayında serbest bırakılan gazetecilerin, rehin tutuldukları dönemde kendilerine gardiyanlık yapanlardan birisinin Mehdi Nemmouche'a benzediği yolunda ifade verdiğini yazdı. Polise verilen ifadelerde, Belçika'ya iade edilen zanlının rehinelere oldukça kötü davrandığı ve şiddet uyguladığı bildirildi.

Fransız yargısı, 29 Temmuz'da, Cezayir kökenli Fransız vatandaşını yargılanmak üzere Belçika'ya iade etmişti.

SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞA KATILDI
Mehdi Nemmouche, Yahudi Müzesine saldırının ardından Marsilya'da gözaltına alınmıştı. Fransız savcı, zanlının Belçika'daki saldırıyı düzenlediği dair ellerinde güçlü deliller olduğunu bildirmişti. Fransa'daki soruşturma sırasında Nemmouche'un, Suriye'deki iç savaşa katıldığı ortaya çıkmıştı.

Yahudi Müzesi'ne düzenlenen silahlı saldırı nedeniyle İsrailli turist çift, Fransız vatandaşı olduğu belirlenen bir kadın ve saldırıda ağır yaralandıktan sonra hastaneye kaldırılan bir Belçika vatandaşı, hayatını kaybetmişti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı