Yurt dışındaki Türkler programa giremedi

CİHAN
10.09.2014 - 00:37 | Son Güncelleme:

Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinden kurulan 62. Hükümet programında yurt dışında yaşayan 6 milyon Türkiye kökenli unutuldu.

2002 yılında iktidara gelen AK Parti’nin kurduğu 58. Hükümet programında Yurtdışı Türkler ‘Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ve çocuklarının bir yandan kendi kültürleri ile bağlarını sürdürecek, diğer yandan yaşadıkları ortamlarına uyum göstermelerine yardımcı olacak uygulamalar geliştirilecektir’ ifadeleri ile yer almıştı.

Uyum, kültürlerini muhafaza başta olmak üzere birçok sorunla mücadele eden yurt dışı Türkleri, 2003 yılında kurulan 59. Erdoğan Hükümeti’nin programında sorunlara çözüm aranacağını belirten daha güçlü bir mesajla yer bulmuştu: “Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının, bulundukları ülkelerdeki haklarının daha fazla korunması için çaba sarf edilecek, gerek o ülkelerde gerekse Türkiye’de karşılaştıkları sorunların ortadan kaldırılması için mevcut mekanizmaları daha etkin biçimde işletecektir.”

2007’DE DE YOKTU

2007 yılındaki 60. Hükümet programında ilk kez yer bulamayan Yurtdışı Türkler, 2011 yılındaki 61. Hükümet programında sorunlarının çözümü için 2010 yılında kurulan ‘Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nı önümüzdeki dönemde daha da aktif hale getireceğiz’ cümleleriyle programdaki yerini tekrar almıştı.
Yurt dışındaki Türkler, son olarak cumhurbaşkanı seçimi sırasında sıkça gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ve Avusturya’da mitingler düzenlemiş, CHP de Avrupa’ya heyetler göndermişti.

10 YURT DIŞI MİLLETVEKİLİ KONTENJANI
Gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde AK Parti’nin 8’i Avrupa’ya olmak üzere toplam 10 yurtdışı milletvekili kontenjanı verme konusunda çalışmalar yaptığı ancak henüz son kararın verilmediği öğrenildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı