Yurt dışında yerleşik emeklilere müjde!

BERLİN
30.07.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yurt dışında yerleşik emekli vatandaşlar, Türkiye'de araçlarıyla bir yıl değil, daha uzun süre kalabilmek için yıllardır hükümete çağrı yapıyorlardı. Bu rüyaları şimdi gerçek oldu.

Yurt dışında yerleşik emeklilerin araçlarıyla Türkiye'de kalabilme süresi uzatıldı. Şimdiye kadar uygulanan bir yıl süresi, mevzuatta yapılan değişiklikle iki yıla çıkarıldı.

Karar şöyle:
“4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun bazı maddelerinin uygulanması hakkında kararın 20.nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendinde yer alan “Bir yıl” ibaresi (iki yıl” olarak değiştirilmiştir. Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.” Tarih 25 Temmuz 2015. Karar sayısı: 2015/7917

GÜMRÜKLERE HENÜZ ULAŞMADI

İpsala Gümrük yetkilileri yeni kararla ilgili şu bilgiyi verdi:

Yurt dışında yerleşik emeklilere müjde

Türkiye'ye vergisiz araç getirmenin yolları

İŞTE A'DAN Z'YE TÜM İŞLEMLER

Türkiye’de yaşayan yabancılar ve Türk vatandaşlığından izinle çıkan Mavi Kart sahipleri, yurt dışında kendi adlarına tescilli taşıtlarını Gümrük Vergisi, KDV ve Özel Tüketim Vergisi’nden muaf olarak Türkiye’ye getirebiliyor....


“Bu kararla Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik emekliler kişisel kullanıma yönelik kara taşıtlarını Türkiye'de iki yıl tutabilecek. Süre bir yıldı. Şimdi bu süre iki yıla çıkarıldı. Yeni karar bize henüz ulaşmadı. Ama karar 25 Temmuz 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandığı günden itibaren geçerli. Karar değişikliği bizim sisteme henüz işlenmediği için bizde en fazla bir yıl tutabilir diye yazıyor. Sistemde teknik değişiklik yapacağız. Bu, bir hafta sürebilir.”

EMEKLİ BELGESİ

Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik emekli vatandaşların, kişisel kullanımına yönelik kara taşıtlarını Türkiye'de iki yıl tutabilmeleri için konsolosluklardan tasdikli emekli belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Karara göre aracıyla iki yıl Türkiye'de kalan emekliler, yurtdışında araçlarıyla 6 ay kaldıktan sonra, tekrar iki yıl araçlarıyla Türkiye'de kalma hakkına kavuşuyor.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı