GeriAvrupa Yurt dışında oy verme işleminde son hafta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurt dışında oy verme işleminde son hafta

Yurt dışında oy verme işleminde son hafta

Yurt dışından oy verme işleminde son haftaya girilirken, Almanya'da oy kullanmak isteyen vatandaşlar haftasonu konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için Almanya'nın 13 başkonsolosluk bölgesinde bugün 60 binden fazla oy kullanıldığı ifade edildi.

Berlin, Hamburg, Hannover, Frankfurt, Düsseldorf, Münster, Köln, Essen, Stuttgart, Münih, Karlsruhe, Nürnberg ve Mainz başkonsolosluklarının görev bölgelerinde yaşayan seçmenler haftasonu olması nedeniyle sandıklara akın etti.

Yurt dışında oy verme işleminde son haftaAlmanya'da 13 noktada kurulan sandıklarda oy kullanmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, yaptığı açıklamada oy kullanma işleminin ilk günü olan 8 Ekim'den bu yana en kalabalık günü geçirdiklerini söyledi.

Oy verme mahallinde yeterli imkan olmasına karşın yoğun talep karşısında sıralar oluştuğuna dikkati çeken Basa, saat 19.00 itibariyla sırada bulunan tüm seçmenlere oy kullandırıldığını, Essen'de oy kullanma işleminin 19.55'te sona erdiğini kaydetti.

Yurt dışında oy verme işleminde son hafta


Uzun sıralar oluşmaması için mümkünse seçmenlerin hafta içinde de oy kullanmaya gelmesini isteyen Basa, seçmenlerin gelmeden önce hangi konsoloslukta oy kullanacağını kontrol etmelerini de talep etti. Kemal Basa seçmenleri anayasal ve demokratik haklarını mutlaka kullanmaya davet ettiklerini vurguladı.

Köln Başkonsolosluğunda oy kullanmak isteyen seçmenler yaklaşık 500 metrelik kuyruklar oluşturdu. Diğer başkonsolosluk bölgelerinde de uzun kuyrukların oluştuğu bildirildi.

Uzayan seçmen kuyruğu caddeleri kaplayınca Alman polisi bazı caddeleri trafiğe kapatarak araçları yan sokaklara yönlendirdi. Akşam 19.00'da sona ermesi gereken oy verme işlemi Köln'de yaklaşık 2 saat daha fazla sürdü. Saat 19.00'dan önce kuyruğa giren vatandaşlar oy kullanana kadar sandıklar açık kaldı.

Yurt dışında oy verme işleminde son hafta


Aachen'den Köln'e oy vermeye gelen Abdullah Yaşar adlı seçmen yaklaşık iki saat beklemek zorunda kaldıklarını ancak yine de oyunu kullandığını belirterek, tüm seçmenlerden oylarını kullanmalarını istedi. Türkiye'nin geleceği ve demokrasi için gerekirse daha fazla bekleyebileceklerini ifade eden Yaşar, oy kullanmanın gelecek için çok önemli olduğunu belirtti.

AK Parti SKM Köln Başkanı Muhammed Kaygan, kalabalığın fazla olmasının ve insanların seçimlere ilgisinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Bizlerin ve diğer partilerin çalışmaları da bu yoğunlukta etkili oluyor. Sadece bizim bugün getirdiğimiz otobüs sayısı 20. Ayrıca 9 minibüsümüz sabah erken saatlerden bu yana servis yapıyor. Gönlümüz her gün bu kalabalığın olması. Özellikle son iki gündür yoğun bir katılım söz konusu" dedi.

Partilerin seçmenleri sandığa götürmek amacıyla organize ettiği toplu taşıma araçlarının da kalabalığın artmasında etkili olduğu görüldü.

1 milyon 411 bin seçmenin bulunduğu Almanya'da, 11 günde gümrüklerde kullanılanlar hariç, 256 bin 751 kişi oy kullandı.

Öte yandan cumartesi ve pazar günü tüm dış temsilciliklerde 103 bin 374 seçmenin oy kullandığı ve bugüne kadar kullanılan oy sayısının gümrükler hariç 419 bin 464, gümrük kapılarında kullanılan 65.755 oy dahil edildiğinde ise toplam 485 bin 219 olduğu öğrenildi.

Yurt dışında bulunan 2 milyon 898 bin 904 seçmenin yüzde 16,74'ü (485 bin 219) bugüne kadar dış temsilcilikler ve gümrüklerde oylarını kullandı. Yarın da Norveç'te seçmenler oy kullanabilecek.

Yurt dışında oy verme işlemi 25 Ekim'de sona erecek.