GeriAvrupa Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi

Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi

Türk vatandaşlarının genel seçimler için kullandığı oylar, mühürlü torbalarla THY'nin tarifeli uçağıyla Türkiye'ye gönderildi.

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışı temsilciliklerdeki oy verme işleminin 25 Ekim'de sona ermesinin ardından kullanılan oylar mühürlü torbalarla Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uçağıyla Türkiye'ye gönderildi.

Almanya'da kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi

1 Kasım’da gerçekleştirilecek milletvekilliği genel seçimi için Almanya’nın başkenti Berlin, Hamburg ve Hannover şehirlerinde kullanılan oylar Türkiye’ye giden uçağa yüklendi.

Yurt dışında kullanılan oylar Türkiyeye gönderildi


Mühürlü turuncu diplomatik torbalar içinde Hamburg, Hannover ve Berlin başkonsolosluklarında muhafaza edilen oylar, bugün Berlin Tegel Havalimanı'nın askeri bölümüne getirildi. Oylar, söz konusu kentlerden gelen sandık saklama ve ulaştırma komisyonları ile Türkiye'den gelen gözlemci heyet nezaretinde kargo konteynerlere yüklendi.

Gözlemci heyet oyları teslim alıp ve tutanak tuttuktan sonra içinde turuncu diplomatik torbaların bulunduğu konteynerler Türkiye’den gelen THY uçağının kargo bölümüne yerleştirildi.

Gözlemci heyette, parti temsilcileri ile bazı resmi yetkililer yer aldı.

Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, gözlemci heyetine tutanaklar karşılığında oyları teslim ettiklerini belirterek, "Şu an görevimizi tamamlamış durumundayız. Ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Biz yurt dışında seçimleri düzenleyen bütün arkadaş seçim sürecini güzel bir şekilde tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Yurt dışında kullanılan oylar Türkiyeye gönderildi


Almanya’daki başkonsolosluklarda yaklaşık 575 bin 500 oy kullanıldığını belirten Şen, bu seçimlerde, geçen sefer yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerindeki sayının aşıldığını bildirdi.

Şen, ancak halen gümrüklerde oy verme işlemi devam ettiği için tam olarak yurt dışı seçmenin yüzde kaçının oy kullandığını söyleyemediklerini ifade etti. Şen, oy veremeyen veya yurt dışı oy kullanma sürecini kaçıranların gümrük kapılarında oylarını kullanabileceğini kaydetti.

Uçağın Berlin'den sonra Stockholm, Kopenhag ve Londra'da kullanılan oyları da alarak Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle