GeriAvrupa Yunanistan'ın Euro'dan çıkması en doğru yol dedi ve...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'ın Euro'dan çıkması en doğru yol dedi ve...

Yunanistan'ın Euro'dan çıkması en doğru yol dedi ve...
refid:29572032 ilişkili resim dosyası

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasını yeniden gündeme getirdi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın kemer sıkma ve reform tedbirlerini onaylamasını “Önemli bir adım” olarak niteledi, ama “Yunanistan'ın gönüllü Euro'dan çıkması en doğru yol olur” dedi.

Schaeuble bu açıklamasıyla Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasını yeniden gündeme getirdi ve 3. yardım paketi için görüşmelere başlansa bile bu tartışmanın devam edeceği mesajını verdi.

“Deutschlandfunk” Radyosu'na konuşan Alman Maliye Bakanı çok sayıda ekonomi uzmanının ve Yunanlıların gerçek bir borç silinmesi olmadan, krizin çözüleceğine inanmadığını söyledi.

Yunanistan'ın mali ihtiyacının birkaç hafta içinde 10 milyar Euro'dan 80 milyar Euro'ya çıktığına işaret eden Maliye Bakanı Schaeuble, “borçlar silinmeden bunun altından nasıl kalkılacağını kimse bilmiyor” dedi. Schaeuble borçların silinmesinin ise söz konusu olmadığını, çünkü bunun ortak para birimi üyeliğiyle bağdaşmadığını belirtti.

ŞAŞIRTICI BİR DURUM

Yunanistan'da birkaç gün önce halkın çoğunluğunun hayır dediğini hatırlatan Schaeuble, parlamentonun şimdi buna evet demesini, “Biraz şaşırtıcı bir durum” diye niteledi. Schaeuble, Yunan Parlamentosu'nun reform tedbirlerinin tamamını onaylayıp onaylamadığını iyice inceledikten sonra, Alman Parlamentosu'nda oylamaya gidileceğini belirtti.

Euro Bölgesi Kurtarma Fonu (ESM) Başkanı Klaus Regling, görüşmelerin zora girmemesini uyardı. Görüşmelerin başarısız geçmesi durumunda Yunanistan'da banka sisteminin çökeceğini belirten Regling, bunun sadece Yunanistan için bir felaket olarak kalmayıp tüm Euro bölgesini etkisi altına alacağını söyledi.

100 MİLYAR EURO

Yunanistan'a 3. yardım paketi görüşmeleri daha başlamadan, öngörülen 86 milyar Euroluk mali yardımın da yetmeyeceği tartışması başladı.

Kreditörler, Euro bölgesi liderlerinin Brüksel'de 2018 yılına kadar Yunanistan için öngördüğü 86 milyar Euro mali yardımın yetmeyeceğini, Yunanistan'ın 100 milyar Euro'ya ihtiyacı olduğunu hesapladı.

Buna gerekçe olarak ise Yunanistan'ın iki hafta önce 29 milyar Euro talebini bir hafta sonra 50 milyar Euro'ya çıkarması gösterildi. Uluslar arası Para Fonu İMF, bu her geçen gün artan mali ihtiyacın iki haftadır bankaların kapalı tutulmasının sonucu olduğu görüşünde. İMF, Yunanistan'ın borçlarının silinmesinden yana.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle