GeriAvrupa Yunanistan’a kınama: Mültecilerin durumu içler acısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan’a kınama: Mültecilerin durumu içler acısı

Yunanistan’a kınama: Mültecilerin durumu içler acısı

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Yunan adalarındaki aşırı kalabalık mülteci kamplarında hamile kadınlar ve refakatçisi olmayan çocukların kaderlerine terk edildiğini, sağlık hizmeti ve sıcak suya erişim olmadığını belirterek Yunanistan’ı kınadı ve Avrupa Birliği’ni göreve davet etti.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, yayımladığı raporda Ege adalarındaki mülteci kamplarında bulunan binlerce korunmasız kişilerin, hamile kadınlar ve refakatçisi olmayan çocukların kaderlerine terk edildiğini belirterek yapılan muameleyi kınadı. Sağlık hizmeti ve sıcak suya erişimin olmaması gibi birçok sorun bulunduğunun altı çizilen raporda kuruluşun Yunanistan temsilcisi Renata Rendon “Bu insanların ihtiyaçlarını sağlamak hem Yunan hükümetinin hem de Avrupalı ortaklarının en temel görevidir” dedi.

Yunanistan’a kınama: Mültecilerin durumu içler acısı

POLİS ŞİDDETİ, CİNSEL SALDIRI, ‘PİS’ ŞARTLAR
Avrupa Konseyi de kasım ayında Yunanistan’daki on binlerce mültecinin yaşam koşullarının endişe verici durumda olduğunu duyurmuştu. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic tarafından açıklanan raporda haddinden fazla insanın sığdırıldığı kamplarda sıhhi şartların kötülüğü, polis şiddeti ve kadın ve çocuklara yapılan cinsel saldırılara vurgu yapılmıştı.
Yunanistan Göç Bakanlığı Eylül ayında doğu Ege adalarında bulunan mülteci kamplarının kapasitesinin üzerinde dolu olduğunu açıklamıştı. Bakanlık toplamda 6 bin 338 mülteci ağırlama kapasitesine sahip kamplarda 20 binden fazla mültecinin yaşadığını belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle