GeriAvrupa Yunanistan otoyollarında benzinci yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan otoyollarında benzinci yok

Yunanistan otoyollarında benzinci yok
refid:29451943 ilişkili resim dosyası

Yunanistan otoyolları güzel ve bakımlı. Ücretli olan otoyollar üstünde benzin istasyonu yok. Bu yüzden önleminizi alın... Benzin almak için otoyoldan çıkmanız gerekiyor.

Yunanistan toplam 410 kilometre. Güzergah baştan sona otoyol ve yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Makedonya üzerinden Yunanistan’a Evzoni sınır kapısından giriyorsunuz. Sınırdan girdikten sonra kısa bir süre Atina istikametini takip etmeniz gerekiyor. Daha sonra sırasıyla Selanik ve Kavala istikametini takip edin. Selanik’e 10 kilometre kala Kavala kavşağını kaçırmayın. Kavala’dan sonra sırasıyla A2 numaralı otobanda ‘Xanthi’ (İskeçe), Komotini (Gümülcine) ve Alexandroupolis (Dedeağaç) istikametini takip ederek, Yunanistan’ın Kipi sınır kapısına ulaşılıyor. Buradan Türkiye’ye İpsala sınır kapısından giriş yapılıyor.

ONLAR ÖYLE DEMİYOR

Türkiye’den dönerken, Yunanistan Makedonya güzergahını takip edecek olan sürücüler dikkat. Selanik’e yaklaştığınızda, otoyolda ‘Makedonia’ levhasını göreceksiniz. Makedonia, Selanik havalimanının adı. Bu levha sizi Selanik Havalimanı’na götürüyor. Makedonya yönüne gitmek için ‘Skopje’ (Üsküp) levhasını takip etmek gerekiyor. Yunanistan Makedonya’yı Makedonya adıyla tanımıyor. ‘Makedonia’ levhasını takip ederek, havalimanına gidenler 25 kilometrelik yolu geri dönmek zorunda kalıyor.

Yunanistan otoyollarında benzinci yok


YAKITSIZ KALMAYIN

Yunanistan’da otoyollar üzerinde benzin istasyonları yok. Ege denizinin pırıl pırıl ışıltısına dalarak otoyolda benzinsiz kalmayın. Yakıt almak için otoyoldan çıkmanız gerekiyor. Benzin istasyonlarını gösteren levhalar var. Bu levhalarda benzin istasyonunun 24 saat açık olduğunu gösteren işaretler bulunuyor. Gece yolculuk yapıyorsanız, 24 saat açık olan benzin istasyonu levhasından çıkın. Otoban çıkış ve girişlerinde gişe yok ve yeniden bir ücret ödenmiyor.

Yunanistan otoyollarında benzinci yok

Boş ve geniş otobanlar ile Yunanistan’ın kavurucu güneşi, Türkiye’ye bir an önce varma telaşıyla birleşince kazalara davetiye çıkartabiliyor.

Yunanistan otoyollarında benzinci yok

KEYFİNİ ÇIKARIN
Yunanistan’da arabayla yolculuk çok keyifli. Sahil boyu manzara güzel. Selanik’te Atatürk’ün evini, Kavala’ya geldiğinizde ise vaktiniz varsa, şehre girip Kavala kalesine çıkarak, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evini ziyaret etmenizi ve ünlü Kavala kurabiyesini tatmanızı tavsiye ederiz.

Yunanca sözlük (Türkçe okunuşuyla)

Yunanistan otoyollarında benzinci yok


Kalimera: Günaydın Kalispera:
İyi akşamlar
Kali nihta: İyi geceler
Endaksi: Tamam
Yasu: Hoşçakalın
Evharisto: Teşekkürler
Psomi: Ekmek
Voitiya: İmdat
Nero: Su
Kafe: Kahve
Posokane: Ne kadar
Arnisyo: Kuzu eti
Ohi: Hayır
Ne: Evet
İpsarya: Balık
Meze: Meze

Yunanistan otoyollarında benzinci yok


Sıla Yolu 1. Bölüm

Sıla Yolu 2. Bölüm

Yunanistan otoyollarında benzinci yok

Sıla Yolu 4. Bölüm

Sıla Yolu 5. Bölüm

Sıla Yolu 6. Bölüm

Sıla Yolu 7. Bölüm

Sıla Yolu 8. Bölüm

Sıla Yolu 9. Bölüm

Yunanistan otoyollarında benzinci yok


E-mail adresimiz: silayolu@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle