GeriAvrupa YTB’den yurt dışında okuyan gençlere insan hakları eğitim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YTB’den yurt dışında okuyan gençlere insan hakları eğitim

YTB’den yurt dışında okuyan gençlere insan hakları eğitim

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yurt dışında eğitimine devam eden üniversite öğrencileri için ‘İnsan Hakları Eğitim Programı’ düzenleyecek.

 YTB’den edinilen bilgiye göre, 3-6 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek 10. İnsan Hakları Eğitim Programı ile yurt dışında eğitimine devam eden üniversite öğrencilerinin insan hakları ve ayrımcılık alanında eğitim almaları ve Türkiye’deki kamu kurumlarını tanımaları hedefleniyor. 
Program kapsamında, ulusal ve uluslararası alanda deneyimli uzmanlar tarafından ayrımcılık, nefret suçları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yapısı ve başvuru usulü gibi konularda verilecek teorik eğitimin yanında sivil savunmayla ilgili tecrübe paylaşımları da yapılacak. 

YTB’den yurt dışında okuyan gençlere insan hakları eğitim
YTB Başkanı Abdullah Eren

PROGRAMDA GEZİ DE VAR
Katılımcıların Türkiye’deki kamu kurumlarını ziyaret edeceği program çerçevesinde Ankara’nın geleneksel mimarisi ile ünlü Beypazarı ilçesine de gezi düzenlenecek. 
Eğitim programında verilen derslerde Avrupa’da İslamofobi ve yabancı düşmanlığı, ayrımcılık kavramı ve kategorileri, insan
hakları koruma mekanizmalarının işleyişi, AİHM’in kültürel ve dini haklara ilişkin içtihatları, sivil savunuculuk çalışmaları ve
stratejileri, İslamofobi çalışmalarında tecrübe paylaşımı konuları ele alınacak. 
Programa, ABD, İngiltere, İsveç, Almanya, Danimarka, İsviçre, Avusturya, Finlandiya, İtalya, Avustralya, Fransa, Norveç, Belçika, Hollanda ve Kanada’da hukuk, iletişim bilimleri, psikoloji, siyaset bilimi, eğitim bilimleri, sosyoloji, uluslararası ilişkiler, felsefe, filoloji, teoloji, işletme ve diğer sosyal bilimler alanlarında eğitimi devam eden Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi 40 genç katılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle