Yezidiler dağlardan kurtarılıyor

A.A
08.08.2014 - 12:38 | Son Güncelleme:

IŞİD’in Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesinin ardından dağlarda mahsur kalan Yezidiler, helikopterle bölgeden tahliye ediliyor. Kurtarılan Yezidiler, yaşadıklarını anlattılar.

DUHOK - Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün bölgeyi ele geçirmesi nedeniyle 5 gündür Sincar Dağı'nda mahsur kalan Yezidiler kurtarılmaya çalışılıyor.

Havadan helikopterlerle yiyecek ve içecek yardımının yapıldığı Yezidilerin, bölgeden çıkarılması için karadan istenilen güvenlik koridoru henüz oluşturulmadı.

Bunun üzerine helikopterlerle Yezidileri kurtarma operasyonu başlatıldı.İlk etapta 51 Yezidi, Sincar Dağı'ndan helikopterle alınarak Duhok'un Batel ilçesine getirildi.

HELİKOPTERLER İNEMEDİ

Tahliye sırasında IŞİD militanlarının sürekli ateş açması nedeniyle helikopterlerin bazı bölgelere inemediği öğrenildi.

Batel ilçesinde misafir edilerek, yemek ikram edilen Yezidilerin yorgun oldukları gözlendi.

Yezidiler dağlardan kurtarılıyor

‘ÇOCUKLARIMIZI GÖMEMEDİK BİLE’

Yaşadıklarını anlatan Hıtba Halit (20), saatler süren bir yolculuğun ardından Sincar Dağı'na ulaştıklarını belirterek, "IŞİD, bölgeye girdikten sonra herkes bir yerlere kaçmaya çalıştı. Araçları olanlar, bölgeden uzaklaşırken diğerleri, çareyi dağlara sığınmakta buldu. Can havliyle kaçtığımız için yanımıza yiyecek ve içecek alamadık" dedi.

Yüksek noktalara çıkamayan yaşlıların kurtarılamadığını ifade eden Halit, şöyle konuştu:

Yaşlılar, tepelere çıkamadılar. Alçak ve çukur noktalara kaldıkları için helikopterler, onları alamıyor. Dağda kalırken en büyük sıkıntıyı çocuklarımız yaşadı. Kayalıklardaki pis ve çamurlu suları onlara içirmek zorunda kaldık. Ama başka ailelerden açlıktan ve susuzluktan ölen çocuklar oldu. Anne ve babalar, çocuklarını gömemediler bile. Ölülerimiz, gözlerimizin önünde duruyordu."

‘ARAP KÖYLERİ İŞBİRLİĞİ YAPIYOR’

Bir başka Sincarlı Bizar Hıdır (23) da IŞİD'in, kız kardeşini ve yeğenlerini kaçırarak Musul'a götürdüğünü söyledi.

Kız kardeşinin, kaçırıldıktan sonra kendisini telefonla arayarak, bilmedikleri bir yere götürüldüğünü aktaran Hıdır "Ailemin ve dağda mahsur kalan Yezidi kardeşlerimizin biran önce kurtarılmasını istiyorum" diye konuştu.

IŞİD'in dağdan inmek isteyen Yezidilere ateş açtığını anlatan Hıdır, "IŞİD, Yezidilerin, dağda açlıktan ve susuzluktan ölmesini istiyor. Çevredeki bazı Arap köyleri de IŞİD'le işbirliği yapıyorlardı" ifadesini kullandı.

‘ERKEKLERİ ÖLDÜRÜP, KADINLARI KAÇIRIYORLAR’

Hemşe Mıçko (67) ise oğlu, gelini ve üç torunuyla kurtarıldığını ancak ailesindeki diğer 24 bireyin dağda kaldığını kaydetti.

Çatışmaların başladığı ilk gün, araçlarına binerek bölgeden kaçmaya çalıştıklarını belirten Mıçko, bir süre sonra yola atılan havan topları nedeniyle yürüyerek dağlara ulaştıklarını ifade etti.

IŞİD'in yakaladığı erkekleri öldürdüğünü, kadınları ise kaçırdığını ileri süren Mıçko, her şeyi kendi gözleriyle gördüklerini dile getirdi.

HAVADAN YARDIM

Terör örgütü IŞİD, Kürtlerin, "Şengal" diye adlandırdıkları Musul'un Sincar ilçesini 3 Ağustos'ta ele geçirmişti.

IŞİD'in, saldırısı üzerine Peşmerge çekilmek zorunda kalırken, binlerce Yezidi, Sincar Dağı'nda mahsur kalmıştı.

Arasında AFAD ve Kızılay'ın da gıda kolilerinin bulunduğu yardımlar, helikopterlerle dağdaki Yezidilere ulaştırılmıştı.

Öte yandan, Peşmerge ve Suriye Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG), Sincar'a büyük bir operasyon yapmaya hazırlandıkları belirtildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı