Yeterli Almanca bilmeyene oturma hakkı yok

Ahmet İNCEL – MÜNİH / DHA
01.08.2014 - 11:56 | Son Güncelleme:

Münster İdare Mahkemesi, Yabancılar Dairesi’nin yeterli Almanca bilmeyene oturma hakkı verilmemesi kararını haklı buldu.

Mahkeme, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın 10 Temmuz’da aldığı eş birleşimlerinde dil koşulunun kaldırılması ile ilgili kararının süresiz oturma izni konusunda kullanılamayacağını belirtti.

Söz konusu karar, 1960 doğumlu ve ailesiyle Ahlen’de yaşayan bir Türk kadının, 1990 yılında geldiği Almanya’da oturma hakkı alamadığı için açtığı dava sonunda alındı.

Davada, kadının oturma izni için gittiği dairede en basit soruları bile yanıtlayamadığı iddia edildi. Warendorf Yabancılar Dairesi, Türk kadının 2013 başında yaptığı oturma hakkı başvurusunu yeterli Almanca bilmediği gerekçesiyle red etmiş. Mahkeme, Türk kadının hastalığı nedeniyle Almanca öğrenemediği itirazını da kabul etmedi.

Mahkeme 8 K 2769/13 numaralı kararında, kadının oturma izni olduğunu ve uyum için gerekli olan dil koşulunu yerine getirmemenin, oturma hakkının verilmemesini haklı kıldığını vurguladı. Davacının AB Adalet Divanı kararını öne sürmesi üzerine görüşen mahkeme, AB Adalet Divanı kararının bu davaya uygulanamayacağına, genel oturma izni ile ilgili bir sorun olmadığını sadece süresiz oturma izni olan oturma hakkı ile ilgili olduğuna karar verdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı