GeriAvrupa Yetenekli gençlere 22 milyon Euro
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yetenekli gençlere 22 milyon Euro

Yetenekli gençlere 22 milyon Euro
refid:27758107 ilişkili resim dosyası

NRW Bilim ve Araştırma Bakanlığı, yetenekli gençleri akademi ve iş dünyasına kazandırmak için yetenek merkezleri kuracak. 2015 yılından itibaren, pilot proje olarak Gelsenkirchen’de Westfalya Üniversitesi’nde ‘NRW Yetenek Teşvik Merkezi’ kurulması için 22 milyon Euro’luk bütçe ayrıldı.

NRW Eyaleti Bilim ve Araştırma Bakanı Svenja Schulze Westfalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bernd Kriegesman ve üniversite yetenek teşvik projesi koordinatörü Suat Yılmaz ile birlikte eyalet meclisinde düzenledikleri basın toplantısında, yetenekli öğrencilerin keşfedilmesi ve desteklenmesi için Westfalya Üniversitesi ile birlikte başlatılan pilot projeyi tanıttı.

Bakan Schulze, “Yetenekli öğrencileri etnik kökenine bakmadan teşvik etmeli ve desteklemeliyiz ki, sistem içinde yetenek ve bilgilerine göre yer alabilsinler. Bu çalışmalar tüm ülke için örnek teşkil edecek” dedi.

Sosyalbilimci Suat Yılmaz, bir yetenek avcısı. Westfalya Üniversitesi’nde kurulan Yetenek Teşvik bölümünde 2011 yılında proje koordinatörü olarak göreve başlayınca ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalar, eğitime kazandırdığı gençler Almanya çapında yankı uyandırdı.

Yılmaz, Ruhr Bölgesi’nde başarılı ve yetenekli öğrencileri arıyor buluyor ve onları 10 sınıftan itibaren üniversite ve iş yaşamına hazırlıyor. Özellikle akademisyen olmayan ve de göçmen kökenli ailelerin çocukları, okulda başarılı olsalar bile yeterli teşvik ve destek bulamadıkları için üniversiteye gidemiyorlar.

Westfalya Üniversitesi’ndeki yetenek teşvik merkezinin ve Suat Yılmaz’ın çalışmalarının desteklenmesi ve sistemin farklı üniversitelere de yayılması için NRW Eyalet Hükümeti projeyi destekleme kararı aldı. 2015’ten itibaren gelecek dört yıl için 22 milyon Euro’luk bütçe ayrıldı.

NRW’deki üniversiteler, 2015 şubat ayına kadar, Gelsenkirchen’deki Westfalya Üniversitesi’nde kurulacak olan NRW Yetenek Teşvik Merkezi’ne başvurarak yetenek teşvik projesini kendi üniversitelerinde uygulamak için başvurabilecek. Yetenek teşvik projesine katılan üniversitelere yılda 500 bin Euro’ya kadar destek verilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle