Yeni yıl kutlamalarına dikkat

Berlin
29.12.2014 - 12:44 | Son Güncelleme:

Yeni yıl kutlamalarının vazgeçilmezi havai fişekler her yıl yaralamalara ve sakatlıklara yol açıyor. Uzmanlar kaçak havai fişeklerden uzak durulması tavsiyesinde bulunuyor.

ALMANYA'da yılbaşı eğlencelerinin vazgeçilmezi olan havai fişeklerin satışı dün başladı. Yasalar gereği havai fişek ve yıl başında kullanılan patlayıcılar ancak yeni yıldan üç gün önce satışa çıkarılıyor.

Polis, kaçak yollarla ülkeye havai fişeklerin girmesini engellemek için kontrollerini sıklaştırdı. Emniyet güçleri alınan tüm önlemlere rağmen ülkeye kaçak yollarla havai fişek ve patlayıcıların sokulmasından endişe duyuyor.

Uzmanlar, kaçak patlayıcıların çok tehlikeli olduğu yönünde uyarılarda bulunurken, vatandaşlara da kontrollerden geçmeyen patlayıcıları satın almamaları çağrısında bulundu. Kaçak havai fişeklerin sakatlıklara ve hatta ölüme yol açabileceği uyarısında bulunan uzmanlar “Yeni yılı eğlencenizin hastanelerde son bulmamasını istiyorsanız kaçak malzeme satın almayın” uyarısı yaptı.

EN ÇOK RASTLANILAN YARALANMALAR

Uzmanlar havai fişeklerin dikkatli kullanılmaması durumlarında yaralanmalara yol açacağına dikkat çekti. Uzmanlar havai fişekleri kullananlarda el, göz ve duyma gibi yaralanmaların yanı sıra yanıkların da olabileceği uyarısı yaptı.

Dikkatsiz kullanım sonucu sakatlıkların olacağına işaret eden uzmanlar “Kimi zaman el kopmalarının bile yaşanıyor. Gözünü kaybedenler oluyor. Duyma yetisini yitirenler olabildiği gibi vücudunda yanıklar da oluşabilir” dedi.

Patlayıcıların pantolon ve kabanların ceplerinde taşınmaması konusunda da uyarılarını sürdüren uzmanlar, her yıl cepte taşınan havai fişek ve benzeri bombaların patlaması sonucu bir çok kişinin hastaneye başvurduğunu hatırlattı. Öte yandan polis sendikası yetkililerin, havai fişeklerin gelişigüzel her yerde patlatılması yerine gösterilen alanlarda patlatılması için siyasilere çağrıda bulundu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı