GeriAvrupa Yam yeni görevine hazır!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yam yeni görevine hazır!

Yam yeni görevine hazır!

Belçika Rotweiler’ı olarak bilinen polis köpeği Artus, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Lügde kentinde 29 çocuğa cinsel istismar olayında sapığa ait gözden kaçan en önemli delil USB-çubuğunu bulmuştu. Ancak polis, burnu uyuşturucuya da hassas olan, cezaevlerine kaçak sokulan cep telefonu, SIM kartlarına karşı Rotweiler Yam’ı görevlendirmeye hazırlanıyor.

42 kilo ağırlığında 6 yaşındaki Yam’dan ne uyuşturucu ne de cep telefonu gizlemek mümkün. Çok hassas buruna sahip Rotweiler Yam, uyuşturucunun yanında parke altına saklanmış cep telefonlarını, USB çubuğu ve SIM kartını da bulup çıkarıyor. Polis, Yam sayesinde cezaevlerine kaçak sokulan cep telefonu, SIM kartlarını ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Yam yeni görevine hazır

Yam yeni görevine hazır

37 UYUŞTURUCU VE 9 CEP TELEFONU BULDU
Yam’ın diğer bir özelliği ise gizlenen bir şeyi bulduğunda havlamıyor. Böylece öteki mahkumlar köpekle arama yapıldığını anlamıyor ve önlem alamıyor. Kuzey Ren Vestfalya Adalet Bakanı Peter Biesenbach, Yam’ın uyuşturucu ve veri taşıyıcısını koklayıp bulan tek köpek olduğunu ve 6 ay deneyeceklerini söyledi. Yam geçen yıl mayıs-ekim ayı arasında yapılan denemelerde 37 uyuşturucu ve 9 cep telefonunu buldu. Yam ayrıca sadece açık olan cep telefonlarını değil, kapalı olan telefonları da ortaya çıkarıyor.

Yam yeni görevine hazır

Yorumları Göster
Yorumları Gizle