GeriAvrupa Yalan haber karşıtı tasarıya sansür tepkisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yalan haber karşıtı tasarıya sansür tepkisi

Yalan haber karşıtı tasarıya sansür tepkisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un meclise sunulacak ‘yalan haber’e karşı yasa teklifi nedeniyle Fransız gazeteci sendikaları ‘sansür’ tehlikesi alarmını verdi.

FRANSA Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron seçim kampanyası sırasında mağduru olduğu ve mücadele edeceğini duyurduğu ‘fake news’ kanunu meclise taşınıyor. Macron’un partisi Yürüyen Cumhuriyet (LaREM) meclis grubu üyesi milletvekilleri tarafından iki kanun teklifi verildi. Kanunlardan biri ‘olağan’ haberleri ilgilendirirken diğerinin cumhurbaşkanlık seçimlerini ilgilendiren organik bir kanun, yani anayasal değere yakın bir yasa olacağı bildirildi.

Seçim kampanyası sırasında cumhurbaşkanı adaylarına hakim kararı ile yalan haberin yayılmasını durdurma imkanı veren organik kanun, seçimlerden önce üç ay boyunca adaylara ‘fake new’ koruması sağlayacak.
Özellikle manipülasyon ve algı operasyonlarında kullanılan yalan haberleri hedef alan kanun, bazı gazeteci sendikalarınca ‘potansiyel olarak tehlikeli’ addedildi. Ulusal Gazeteciler Sendikası (SNJ) , “Bu kanun işe yaramaz ve potansiyel olarak tehlikeli, sansüre giden bir şeye adım atıyoruz” açıklamasını yaptı.

AKREDİTASYONU İPTAL ETMİŞTİ
Avrupa Komisyonu yalan haber ile ilgili kanun çıkarmayı reddederken medyanın ‘yalan haberlerle mücadele için etik davranış kuralları’ edinmesi gerektiğini açıkladı.
Yeni kanun ile ayrıca Fransa Radyo ve Televizyon Yüksek Konseyi’nin (CSA) ‘ulusal çıkarlara zarar veren’ ve yabancı devlet etkisi ile yapılan yayınları durdurabileceği öğrenildi.
Öte yandan, Macron geçen günlerde cumhurbaşkanlığı sarayında bir etkinlikte akredite olan ve Fransız basın kartı sahibi olan Russia Today muhabirlerini algı operasyonu yaptığını öne sürerek yasaklatmış, ‘basın özgürlüğü’ tartışmasına sebep olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle