Yabancı öğrenciler ülkeden atılamayacak

Birce BORA / LONDRA
07.01.2015 - 09:48 | Son Güncelleme:

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May’in ülkede eğitim gören tüm yabancı öğrencilerin mezun olur olmaz ülkelerine dönmesini sağlamayı amaçlayan yeni yasa tasarısı kendi partisinin engeline takıldı.

Bakan May uygulamaya sokmak istediği yeni sistem kapsamında İngiltere’deki okullardan mezun olan yabancı öğrencilere çalışma vizesi verilmesini engelleyeceğini açıklamış ve bu kişilerin İngiltere’de çalışmak istiyorlarsa ülkelerine dönüp vize başvuru yapmak zorunda kalacağını söylemişti.

Ancak Financial Times gazetesine konuşan Muhafazakar Partili yetkililer “İngiltere’deki bir eğitim kurumundan mezun olan bir öğrenci burada yılda 24 bin sterlin ya da üzerinde maaş veren bir iş bulmayı başarırsa ülkede kalmaya devam edebilir. Bu kuralı değiştirmek gibi bir niyetimiz yok” dedi.

Theresa May’in büyük tartışma yaratan yasa tasarısının rafa kaldırılmasını sağlayan ismin Maliye Bakanı George Osborne olduğu iddia edildi. Muhafazakar Parti’nin yasanın uygulamaya sokulmayacağını açıklamas İngiliz yorumcular tarafından May’in parti liderliğinin engelleye çalışılmasının bir sonucu olarak yorumlandı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı