GeriAvrupa Wushu festivallerle kitlelere ulaşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wushu festivallerle kitlelere ulaşacak

Wushu Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Abdurrahman Akyüz, wushunun geniş kitlelere ulaşması için festival düzenleyeceklerini belirterek, "50 bin kişinin katılımıyla bir statta wushu festivali yapacağız. 2015'te en az 2014 yılı kadar başarılı olmayı istiyoruz ama bizim için başarının bir sınırı yok" dedi.

Akyüz, yaptığı açıklamada, 2014 yılında katıldıkları turnuvalara değinerek, Dünya Gençler Şampiyonası, 2014 Nanjing Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları, Avrupa ve Balkan Şampiyonası, Dünya Geleneksel Wushu Şampiyonası ve Hasankeyf Uluslararası Turnuvası'nda madalyalar elde ettiklerini belirtti.

Bir yıl içerisinde 460 madalya kazandıklarını kaydeden Akyüz, bunun 147'sini altın, 161'ini gümüş ve 152'sini ise bronz madalyanın oluşturduğunu söyledi.

Avrupa şampiyonasına sadece erkek takımıyla katıldıklarını hatırlatan Akyüz, "2013'te başörtülü bir sporcumuzun madalyasını engelledikleri için kızlar takımımızı bu yıl tepki olarak götürmedik. Erkek milli takımımızla katıldığımız şampiyonada 5 altın, 10'ar gümüş ve bronz madalya kazandık" dedi.

"Bizim için başarının sınırı yok"

Akyüz, 56 bin lisanslı sporcuya sahip olduklarını belirterek, 500 bin lisanslı sporcuya ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Wushuyu geniş kitlelere yaymak için çalıştıklarını ifade eden Akyüz, şunları söyledi:

"Önümüzdeki dönemlerde yaz aylarında açık alanda bin kişiyle aynı anda Tai Chi Wushu yapmasını hedefliyoruz. Başka bir projemiz ise bir stadyumda wushu festivali yapmak. Bir gün sürecek festivale, 50 bin kişilik uluslararası katılım öngörüyoruz. 2015'te en az 2014 yılı kadar başarılı olmayı istiyoruz ama bizim için başarının bir sınırı yok."

Akyüz, gelecek yıl şampiyonalarla başarılara devam edeceklerini belirterek, eğitim faaliyetlerine önem vereceklerini de sözlerine ekledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle