GeriAvrupa Kabus şimdi başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kabus şimdi başlıyor

Kabus şimdi başlıyor

Egzoz emisyon testlerini manipüle ettiği gerekçisiyle haftalardır gündemden düşmeyen Volkswagen’in (VW) başı dertten kurtulmuyor.

Birçok ülkede araç satışlarının geçici olarak durdurulması, kendisine yönelik açılan davalardan sonra bir darbe de Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) geldi.

Sueddeutsche Gazetesi’ne konuşan Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer, düşük emisyonlu motorların geliştirilmesi için verdikleri kredileri geri isteyebileceklerini belirtti. 1990 yılından bu yana EIB’nin VW’ye 4,6 milyar Euro kredi verdiğini dile getiren banka başkanı, otomotiv devinin emisyon testi skandalıyla kendilerini çok büyük bir hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

“EIB, emisyon skandalından zarar görmüş olabilir. Çünkü biz verdiğimiz kredilerle belli bir iklim hedeflerine ulaşmamız gerekiyordu.” diyen Hoyer, kredilerin hangi amaçla kullanıldığına dair çok kapsamlı bir soruşturma yürüteceklerini duyurdu.

Kredilerin istenenden daha farklı bir amaca kullanıldığını ortaya çıkardıkları durumda, verilen kredilerin geri talebin söz konusu olabileceğine işaret etti. Ayrıca, kredinin 1,8 milyar Euro’su henüz ödenmediği bildirildi.

Bu arada, Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors (S&P), Volkswagen’in kredi notunu düşürdüğünü açıkladı.

Alman otomotiv devinin notunu A’dan A eksiye indiren S&P, şirketin notunu iki kademe daha düşürebileceğini bildirdi. Kuruluş not indirimine gerekçe olarak ise şirketin denetimi ve genel risk yönetimindeki eksikliklerinin ispat edilmesini gösterdi.

S&P bazı araçların emisyon testlerinde hile yaptığının ortaya çıkmasını ardından VW’yi 22 Eylül’den itibaren izlemeye almıştı. Kredi notunun düşürülmesiyle VW’nin yatırımlarını finanse etmek için alacak kredilerin faiz oranları daha da artmış olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle