Vücut nakli bir adım daha yaklaştı

Birce BORA/LONDRA
10.09.2015 - 15:00 | Son Güncelleme:

Werdnig-Hoffman adı verilen hastalık nedeniyle vücudundaki kasların yüzde 90'ı çalışmayan ve ve bu nedenle kafasının sağlıklı bir vücuda aktarılmasını isteyen 30 yaşındaki Rus bilgisayar mühendisi Valery Spiridonov’un bu hayali, Çinli cerrah Ren Xiaoping’ın bu riskli ameliyatta İtalyan cerrah Sergio Canavero’ya yardımcı olmayı kabul etmesinin ardından gerçek olmaya bir adım daha yaklaştı.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, Çin’in kuzey doğusunda düzenlenen Frontier Science isimli konferansta konuşan Dr Canavero’nun yeni partneri ile birlikte Spiridonov’a iki yıl içinde yeni bir vücut vermek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

İtalyan doktor büyük tartışma yaratacak operasyonun Çin’in Heilongjiang bölgesindeki Harbin Tıp Üniversitesi’nde gerçekleştirilmesini planladıklarını da açıkladı.

Carnavero “Dr Ren tüm dünyada bu projeyi yönetebilecek yetilere sahip tek isim” dedi.

Harbin Tıp Üniversitesi için çalışan 53 yaşındaki Ren’in 2013 yılından bu yana yaklaşık 1000 fareye vücut nakli yaptığı ve bu yıl benzer bir operasyonu primatlar üzerinde denemeye başlayacağı belirtildi. Ren'in şimdiye dek kafa nakli yaptığı fareleri sadece 24 saat boyunca hayatta tutmayı başarabildiği açıklandı.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı