GeriAvrupa Volkswagen skandalı büyüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Volkswagen skandalı büyüyor

Volkswagen skandalı büyüyor

Alman otomobil devi Volkswagen’de ortaya çıkan egzoz gazı skandalı kurum içerisinde giderek büyüyor. Volkswagen’de içerisinde skandaldan dar bir yönetici kadrosunun haberdar olduğu yönündeki haberlerin ise iddia olduğu öne sürüldü. Spiegel Online, kurum içi denetimler ve hukukçulara dayandırdığı haberinde, skandaldan bugüne kadar iddia edildiği gibi dar bir yönetici grubunun değil, 30’a yakın üst düzey yöneticinin haberdar olduğunu yazdı.

Skandaldan haberdar olan yöneticilerin tamamının görevden uzaklaştırılmalarının beklendiğini kaydeden dergi, soruşturmanın derinleştirilmesiyle bu sayının artmasının beklendiğine de vurgu yaptı.

SİEMENS SKANDALI BENZETMESİ

Volkswagen skandalının Siemens’te ortaya çıkan rüşvet skandalı gibi geliştiğine dikkat çeken Spiegel Online, "Siemens’de de başlangıçta dar bir yönetici kadrosunun skandala karıştığından bahsediliyordu. Soruşturmalar neticesinde çok sayıda yönetici görevden ayrılmak zorunda kaldı" diye yazdı.

SKODA CEO’SU DA AYRILACAK İDDİASI

Volkswagen’in Kuzey Amerika yöneticisi olması beklenen Skoda Ceo’su Winfried Vahland’ın da VW’den ayrılacağı belirtiliyor. Auto Bild ve Handelsblatt, Wahland’ın VW’den ayrılacağını öne sürdü.

58 yaşındaki Wahland, 25 yıldan bu tarafa VW bünyesinde görev yapıyor. Winfried Vahland’ın ismi, istifa eden VW CEO’su Martin Winterkorn’un yerine geçecek isimler arasında gösteriliyordu.

Bu arada, skandalı aydınlatarak VW’yi düzlüğe çıkarması için göreve getirilen Matthias Müller’in, üst düzey yöneticilerle Perşembe günü Dresden’de biraraya geleceği ve soruşturmada gelinen nokta ile alınacak önlemler konusunu görüşeceği öğrenildi.

Firma 2016 yılında piyasaya çıkaracağı modelleri ise erteledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle