Volkswagen Almanya'da yatırımcı güvenini azalttı

AA
13.10.2015 - 15:07 | Son Güncelleme:

Almanya'da Ekim ayında kurumsal yatırımcı güveninde yaşanan sert düşüşte otomotiv devi Volkswagen'de patlak veren skandalın etkisi olduğu belirtildi.

Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) Ekonomik Güven Endeksi, Almanya'da Ekim ayında Eylül ayına oranla 10,2 puan azalarak 1,9 puana geriledi.

ZEW'den yapılan açıklamaya göre, kurumsal yatırımcı ve analistlerin ekonomiye duyduğu güveni ölçen ZEW Endeksi, Almanya'da Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 10,2 azaldı. Ekim ayında 1,9 puan olan endeksin 6,5 puan olması bekleniyordu.Almanya'da Ekim ayı Cari Durum Endeksi ise 12,3 puan azalışla 67,5 puandan 55,2 puana gerilerken, Euro Bölgesi'nde ZEW Ekonomik Güven Endeksi 3,2 puan düşüşle 33,3 puandan 30,1 puana indi.

"VOLKSWAGEN ETKİLİ OLDU"

ZEW Başkanı Clemens Fuest, konuya ilişkin açıklamasında, Volkswagen'deki egzoz emisyon testi manipülasyonu ve gelişmekte olan ülkelerdeki zayıf büyümenin Almanya'nın ekonomik görünümünün bozulmasına yol açtığını belirtti.

Almanya'nın iç talebinin iyi olduğunu ve Euro Bölgesi ekonomisinin iyileşmeye devam ettiğini ifade eden Fuest, bu faktörlerden dolayı Almanya'nın resesyona girmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı