Viyana’da Suriye için kritik toplantı

Uğur ERGAN / ANKARA
23.10.2015 - 09:15 | Son Güncelleme:

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bugün yapılacak olan ve Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun temsil edeceği toplantıda Suriye’nin geleceği değerlendirilecek.

ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan ve Ürdün dışişleri bakanlarının katılımıyla yapılacak “5’li toplantı”, Suriye’nin geleceğinin nasıl şekilleneceğinin yanısıra Esad ve ailesinin geleceği açısından da önem taşıyor. Washington yönetimi, yetkileri elinden alınmış Esad’ın başkanlığında 6 aylık bir süreçte “yeni Suriye’nin” şekillenmesi önerisiyle toplantıya gelecek. Rusya ise yetkileri alınmamış Esad’ın ve Baas rejiminin süreçte aktif şekilde yer almasını, geçiş süreci sonunda Esad ve ailesinin durumu ile savaş suçlarının ne şekilde yargılanacağının da netleştirilmesini istiyor.

FEDERATİF YAPI MI?:

Diplomatik kaynaklar, toplantının, Suriye’de yaptığı hamleler ve Esad’ı Moskova’ya götürerek önemli kazanımlar elde eden Rusya ile ABD arasındaki “müzakere pozisyonları” çerçevesinde şekilleneceği görüşündeler. Bu kapsamda Suriye’nin ileride federatif bir yapıyla idare edilip edilmeyeceğinin de konuşulabileceği öne sürülüyor. Ancak Esad yönetimi, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasında ısrar ettiğinden, Rusya’nın da masaya bu pozisyonla oturması öngörülüyor.

TÜRKİYE’NİN POZİSYONU:

Türkiye’yi temsil edecek Sinirlioğlu’nun masaya hem “geçiş sürecine”, hem de “Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması” görüşlerine sıcak bakan bir anlayışla oturması bekleniyor. Sızan bilgilere göre Ankara, sonunda Esad’ın tamamen devre dışı kalıp gideceği “sembolik geçiş süreci”ne sıcak bakıyor.

HENÜZ SONUÇ BEKLENMEMELİ

Ortada henüz net bir plan olmadığını ve Türkiye’nin Suriye’nin geleceği ile ilgili herhangi yeni bir oluşumun altına imza atmadığını vurgulayan Türk yetkililer şu değerlendirmede bulundular:

“Diplomasi masasında her şey konuşulur, herkes kendi pozisyonuna göre hesabını yapar. Türkiye’nin masadaki öncelikli pozisyonu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı gibi ‘Önemli olan Esad’lı geçiş değil, Esad’ın gidiş formülüdür’ doğrultusunda olacak. Elbette masaya konulacak birçok pozisyon müzakere edilecektir. Bu toplantıdan hemen net bir sonucun çıkması da beklenmemeli.”

Türk yetkililer toplantıda geçiş sürecinin daha uzun tutulması veya Esad ve ailesinin bu sürecin tamamlanmasından sonra hangi ülkeye gideceği gibi konuların konuşulup konuşulmayacağının ise “toplantının akışıyla” bağlantılı olacağını söylediler.

Etiketler:
Son Dakika Haberler

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı