GeriAvrupa Viyana’da Türkler sürpriz yapabilir mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Viyana’da Türkler sürpriz yapabilir mi

Viyana’da Türkler sürpriz yapabilir mi
refid:29620213 ilişkili resim dosyası

Viyana seçimlerine bağımsız listeyle girmeye hazırlanan pratisyen doktor Turgay Taşkıran’ın Hürriyet’e demeci yoğun ses getirdi. Avusturya’da koalisyon ortağı ÖVP’nin önde gelen politikacılarından Şirvan Ekici, “Bana da geldiler” dedi.

Avusturya’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (FPÖ), “Viyana İstanbul olmayacak”, “İslam yerine vatan” gibi yabancı ve İslam karşıtı söylemlerle her seçimde oy patlaması yaşıyor.

Son olarak mayıs ayında Steiermark Eyalet seçimlerinde FPÖ birinci parti olmayı nerdeyse kılpayı kaçırdı ama Burgenland Eyaleti’nde Sosyal Demokratlar’ın (SPÖ) kalesini yıktı.

Burgenland’ta Sosyal Demokratlar 30 yıl sonra tek başına iktidarı kaybetti ve “Asla koalisyon kurmayız” dedikleri aşırı sağcı FPÖ’yle hükümet kurmak zorunda kaldı.

BARAJI GEÇEBİLİR Mİ?

Avusturya’nın yerleşik iki büyük partisi SPÖ, muhafazakar Halk Partisi (ÖVP), aşırı sağcı partinin bu yükselişine karşı çaresiz görünüyor. Ekim ayında Viyana seçime gidecek. Viyana seçimleri çok önemli.

Viyana’da Türkler sürpriz yapabilir mi


İki eyalette yaşanan tehlikenin burada da yaşanacağı korkusu var. İşte bu dışlama, çaresizlik ve korku yeni bir oluşuma yol açmış bulunuyor. Adı: Gemeinsam für Wien (Viyana için Beraber). Başını Viyanalı pratisyen doktor Turgay Taşkıran çekiyor. Taşkıran, Viyana’daki seçimlere bağımsız bir listeyle çıkmaya hazırlanıyor. Kendisi liste başı adayı olacak.

Tuncay Taşkıran’la önceki gün konuştum. Meclis’e girebilmeniz için yüzde 5 oy almanız gerekiyor. “Barajı geçebilecek misiniz?” diye sordum. Çok iddialı konuştu: “Ne yüzde 5’i! Viyana nüfusunun yüzde 40’ı göçmen kökenli. Ben Viyana Belediye Başkanlığına adayım” dedi.

45 BİN TÜRKİYE KÖKENLİ

Taşkıran’ın Hürriyet’te yayınlanan bu sözleri üzerine Avusturya’dan çok arayan oldu. Arayanlar arasında Şirvan Ekici de var. Ekici, Avusturya’da hükümet ortağı ÖVP’nin göçmen politikacı yüzü. İki dönem Viyana Eyalet Milletvekilliği yaptı. Partisinin göçmen ve uyum politikasının mimarı.

“Listeye girmem için bana da geldiler” diyen Ekici, şöyle devam etti:

“Ama kabul etmedim. Bağımsız listeye şans tanımıyorum. Viyana Eyalet Meclisi’ne girmek için en az 38 bin oy gerekiyor. Viyana’da tahminen 45 bin civarında Türk kökenli seçmen var. Hepsinin oylarını almaları lazım ki, meclise girebilsinler. Listeyi şimdiye kadar sadece Avusturya’daki Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) destekleyeceğini açıkladı. Bağımsız listenin meclise girme şansı çok düşük ama yerleşik partilerin oylarını bölme tehlikesi yüksek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle