GeriAvrupa Vergi iadesi nasıl alınır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi iadesi nasıl alınır

Vergi iadesi nasıl alınır
refid:28704313 ilişkili resim dosyası

Vergi danışmanı Ali Demir, çalışanların, vergi beyannamesi ve vergiden düşülebilecek giderler konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Beyanname vermeyen çalışanlardan dolayı her yıl 9 milyar Euro’nun devlete kaldığını söyleyen Demir, Almanya’da vergiden düşülebilecek giderleri şöyle anlattı:

BORÇLANMA PARASI: Türkiye’den borçlanarak emekli olmak için SGK’ya yatırılan primler, Almanya’da vergiden düşülebilir.

ÇOCUK OKUTANLAR: Çocukları Türkiye’de eğitim görenler eğer çocuk parası almıyorlarsa, o çocuğun eğitim masraflarını vergiden düşürerek vergi iadesi alabilir.

ÇOCUĞUNUZ İŞSİZSE: Almanya’da işsiz çocukları olanlar, bu çocuklar için çocuk parası almıyorlarsa 8 bin 130 Euro kadar bir bakım parasını vergiden düşebilir. Bunun için ödenen ev kirası, telefon parası, elektrik parası gibi giderleri toplayarak evde yaşayanların sayısına bölüyoruz. Ortaya çıkan rakam işsiz çocuğa bakım parası olarak düşürülüyor. Ayrıca ayda 350 Euro Hartz IV dediğimiz yeme içme parası. Bunun için herhangi bir belge toplamalarına filan gerek yok sadece işsiz gencin iş aradığını ispat etmesi gerekir. İş Ajansı’na uğrayarak meslek eğitim yeri veya iş aradığını beyan etmesi yeterli.

İŞÇİLİK GİDERİ: Evde yapılan tamiratlarda işçilik giderleri vergiden düşürülebilir. Bunun yanı sıra örneğin mobilyaların montajında da işçilik paraları vergiden düşürülebilir. Tabii bunun için işçilik parasının faturada ayrı yazılması gerekir.

OTOMOBİL TAMİRİ: Otomobilinizi tamir ettirdiğinizde de işçilik giderini vergiden düşürmek mümkündür. Yeter ki, faturada ayrıca yazılmış olsun.

DÜĞÜN MASRAFI: Düğün yaptığınızda düğün salonlarına ödenen parada da işçilik paraları vardır. Bu da faturaya ayrı yazılmalıdır.

ENGELLİNİZ VARSA: Engelli eşi veya çocuğu olanlar engelli kişi için yaptıkları her türlü masrafı vergiden düşürebilir. Tatile gittiğinizde engelli kişi için aldığınız uçak bileti, otel gideri, onun kullanması için aldığınız her türlü araç- gereç, özel bir kıyafet giymesi gerekiyorsa bunun masrafı vergiden düşürülür. Yine engellinin gelişimi için yapılan destekleyici veya yetenek geliştirme kurslarının masrafları da gider olarak gösterilebilir.

2011, 2012, 2013 VE 2014’Ü ŞİMDİ YAPABİLİRSİNİZ

ALİ Demir, çalışanların 2011, 2012, 2013 ve 2014 yılına ait vergi denkleştirmelerini şu an yaptırabileceklerini ifade etti. Vergi beyanında bulunma zorunluluğu olanlara da, Maliye ile sorun yaşamadan, mutlaka beyanda bulunmaları çağrısı yapan Demir, “İşverenlerin çalışanlara yaptıkları ödemelerin hepsi Maliye’ye bildiriliyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle