GeriAvrupa Ve Türkiye...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ve Türkiye...

Ve Türkiye...
refid:29469132 ilişkili resim dosyası

Türkiye’ye girdiğinizde sizleri “Türkiye’ye hoş geldiniz” tabelası karşılayacak. Trakya gümrük kapılarını canlı kameralar ile izleyerek, yoğunluk hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıla Yolu güzergahında en modern gümrük kapılarına sahip ülke Türkiye... Sorunsuz ve hızlı giriş çıkış yapmanız için Türkiye’de de belgelerinizin tam olması gerekiyor. Kapıkule ve İpsala’daki gümrük yetkilileri sınırda yaşanan bekleme sürelerini azaltmak için bazı önemli noktalara dikkat çekti.

Eksik evrak: Geçersiz veya süresi dolmuş evrak hala sınırlardaki en büyük sorun. Evra

Ve Türkiye...
klarınız önceden hazırlayın ve eksiksiz olarak memura verin.

180 gün: Türkiye sınır kapılarında yaşanan ikinci büyük sorun ise yabancı plakalı araçların kalış süreleri. Yabancı plakalı araçlar bir yıl içinde Türkiye’de 180 gün (6 ay) kalabilir. Emekliler yabancı plakalı araçlarını Türkiye’de bir yıl tutabilir. Ancak bunun için emekli belgesinin yeminli tercüman veya başkonsolosluktan onaylı Türkçe tercümesi şart.

Başkası çıkaramaz: Aracı Türkiye’de gümrükte üzerine kaydedilen kişi çıkarabilir. Aracı kim çıkaracaksa, girişte onun üzerine kaydettirin. Araçla çıkış yaparken, çıkışın pasaporta işlenip işlenmediğini kontrol edin.

Vekalet: Başkasına ait araçla seyahat ediyorsanız mutlaka üyesi olduğunuz Otomobil Kulübünden, örneğin ADAC’den, ya da Konsolosluk veya noterden tasdikli vekaletname almak zorundasınız.

REKOR GİRİŞ VAR

Kapıkule sınır kapısında görüştüğüm Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın izin sezonu için gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek şu bilgileri verdi.
“Geçen sene rekor sayıda araç giriş ve çıkışı oldu. Sayının bu sene daha da artmasını bekliyoruz. Aldığımız tedbirlerle geçen sene yoğun dönemlerde günde altı bin aracın giriş ve çıkış işlemlerini yaptık. Bu sene bu sayıyı sekiz bine çıkartmak istiyoruz. Vatandaşlarımız ve araç sahipleri gerekli evrakları gişelere girmeden önce hazır tutarlarsa, bekleme süreleri daha aza inecektir.’’

HGS’Yİ UNUTMAYIN

Türkiye’ye girdikten sonra otoyolları kullanmak ve Boğaz köprülerinden geçmek için mutlaka Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) denilen kartı almak gerekiyor. HGS kartını sınır kapılarındaki postanelerden veya otoyola girmeden kenardaki satış kulübelerinden temin edebilirsiniz. Sarı renkli etiketi içeriden aynanın arkasına yapıştırın.

Ve Türkiye...


KAPILARI CANLI İZLEYİN

Dünyada canlı yayın yapan tek sınır kapısının Trakya gümrükleri olduğunu anlatan Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, “Vatandaşlarımız yoğunluk hakkında anında bilgi sahibi olabiliyorlar’’ dedi. Kendi telefonundan sınır kapılarını bana canlı olarak izlettiren Müslüm Yalçın şöyle devam etti:
“Türkiye’ye girişlerde Cumartesi ve Pazar günleri, çıkışlarda ise Perşembe ve Cuma günleri bekleme süreleri artabiliyor. Bu günlerin dışında giriş ve çıkışlar daha rahat yapılabilmekte. İzinciler gümrük kapılarına gelmeden önce yoğunluk hakkında bilgi sahibi olabilirler. Gerekli durumlarda alternatif diğer gümrük kapılarımız kullanmaları bekleme sürelerini azaltabilir.’’

Ve Türkiye...


Hasretin bittiği yer İpsala ve Kapıkule sınır kapıları. Her iki kapıda modern yapısı ve çalışanları ile izincileri karşılamaya hazır. Son yıllarda Ramazan Bayramının izin dönemine denk gelmesi nedeni ile Trakya gümrüklerinde giriş ve çıkışlarda rekor sayıya ulaşıldı. 2014 senesinde bir önceki döneme göre yüzde 11 lik bir artışla günde altı binden fazla araç giriş ve çıkış yaptı. Alınan önlemler ile bu sene sayının günde sekiz bine çıkartılması hedefleniyor

Ve Türkiye...


DENİZ YOLUYLA TÜRKİYE

Türkiye’ye giderken, yolun bir bölümünde feribotu tercih edenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Deniz yoluyla İtalya’dan Yunanistan’a geçen aileler, öncelikle kilometrelerce yol gitmekten kurtuluyorlar, aracı kullananlar da güzel bir deniz molası verdiklerinden yorulmuyor. Üstelik, daha Türkiye’ye varmadan güverted
Ve Türkiye...
e güneşlenerek, restoranlarda yemek yiyerek, deniz havası alarak minik bir tatil de yapmış oluyorlar.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yola çıkan aileler, İtalya’nın Venedik, Trieste, Ancona veya Bari limanlarından birinden feribota binme şansına sahipler. Araçlarını feribotun altına park ettikten sonra, tercihe göre feribotun içinde veya güverte bölgesindeki koltuklardan bilet alarak yolculuk yapmak mümkün. Arzu edenler, kamara da kiralayabiliyor. Feribot şirketleri, 16 yaş altındaki çocuklara yüzde 50’ye varan indirimler sunuyor. Ayrıca, aile ve grup indirimleri de veriyorlar.

İtalya’nın dört farklı kentinden kalkan feribotların ilk durağı, Yunanistan’ın Igomenitsa limanı. Yunanistan’da tatil planı yapmayanlar, bu limanda feribottan inerek, yolculuklarına kara yoluyla devam ediyorlar. Igomenitsa’dan İpsala Gümrük Kapısı’na kadarki kara yolculuğu, sadece 681 kilometre sürüyor. Böylece, feribottan indikten sonra aynı gün içinde yorulmadan Türkiye’ye ulaşmak mümkün oluyor.

Ve Türkiye...Sıla Yolu 1. Bölüm

Sıla Yolu 2. Bölüm

Ve Türkiye...

Sıla Yolu 4. Bölüm

Sıla Yolu 5. Bölüm

Sıla Yolu 6. Bölüm

Sıla Yolu 7. Bölüm

Sıla Yolu 8. Bölüm

Sıla Yolu 9. Bölüm

Sıla yolu 10. Bölüm

Sıla Yolu 11. Bölüm

E-mail adresimiz: silayolu@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle