GeriAvrupa Vatandaş evde de Almanca konuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vatandaş evde de Almanca konuş

Vatandaş evde de Almanca konuş
refid:27739268 ilişkili resim dosyası

Haberi duyunca, önce güldüm. 1 Nisan şakası galiba diye düşündüm. Ama aralık ayında 1 Nisan şakası... Sonra Baveyara’ya özgü deyimi hatırladım: “Bavyera’da saatler farklı işler.”

CSU hafta sonu yapacağı kurultayında bir önergeyi tartışacak. Göçmenler sadece kamusal alanda değil, evde de Almanca konuşsun. Cümlenin özeti şu: Vatandaş evde de Almanca konuş.
Peki evde ne konuşulduğunu kim, nasıl tespit edecek?
1780 yılında Prusya’da kahve yasağını kontrol için kahve koklayıcıları adıyla bir polis birimi kurulur. Kahve koklayıcıları sokak sokak dolaşarak, yasağı kontrol eder. Kahvenin çok güçlü bir kokusu var. Burnunuz iyi koku alıyorsa, uzaktan bu kokuyu alabilirsiniz. Ama evde ne konuşulduğunu nasıl koklayacaksınız? O zaman her göçmenin kapısına bir dil polisi mi dikeceksiniz?

* * *

Günümüzde bu mümkün değil. Bunu CSU da biliyor. O zaman bu gürültü niçin? Hem de Almanya’nın dünyaya çok daha açılmaya, çok daha modernleşmeye başladığı bir dönemde. Hem de Berlin’in dünya hoşgörü başkenti olarak görülmeye başladığı sırada. CSU’nun kardeş partisi CDU göçmenlere açılmak için kampanya yaparken. Tuğçe Albayrak, iki Alman kızı tacizden kurtarmak için kendi kurban giderken...

* * *

Asıl skandal böyle bir deli saçması önergenin hazırlanmış olması değil. Bavyera’nın dünyaya kapalı, köhne bir kasabasında bir CSU teşkilatı bu tarz bir önergeyi hazırlamış olabilir. Ama önergenin kurultaya gelmesi için parti yönetim kurulunun onay vermesi gerekir. İşte asıl skandal, CSU yönetiminin bu önergeyi kurultayda tartışmayı kabul etmiş olmasıdır.
O zaman bu önergenin altında ne yatıyor?
CSU geçtiğimiz seçimi yabancı plakalı araçlardan otoban ücreti kampanyasıyla kazandı ve Bavyera’da tek parti olarak yeniden iktidara geldi. Ancak yabancı plakalı araçlardan otoyol ücreti planı bir türlü hayata geçmedi ve geçmesi de pek olası gözükmüyor. Bavyera eyalet başbakanlık müsteşarı Christine Haderthauer’in yolsuzluk skandalı CSU’yu oldukça yıprattı. Haderthauer istifa etti. Parti içinde koltuk kavgaları var.

* * *

Bunun yanında, Almanya’ya mülteci akını, Euro karamsarlığı seçmenleri sert söylemli sıradışı partilere kanalize ediyor. Özellikle radikal İslamcılık Almanya’da aşırı sağcı NPD partisinin işine yaradı. NPD bitti denirken, şimdi bir canlanma yaşıyor. CSU bu tarz söylemlerle, kendi sağında bir gelişmeye fırsat vermek istemiyor. Fakat Vatandaş Evde de Almanca Konuş çok tehlikeli bir söylem. Aşırı sağı etkisiz hale getireyim derken, aşırı sağı güçlendirme riski çok daha yüksek. Yarın sokakta yürürken yabancı dil konuşan insanlara birileri gelip “Vatandaş Almanca Konuş” derse şaşırmayın.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle