Uzman uyarısı: Yunanistan'a her yıl 50 milyar Euro lazım

Celal ÖZCAN / BERLİN
14.07.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Almanya'nın Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (ifo) Başkanı Prof. Hans Werner Sinn, Yunanistan'ın yılda 50 milyar Euro'ya ihtiyacı olduğunu belirterek, Euro grubu ülkeleri uyardı.

Euro Bölgesi liderleri 16 saat süren, Yunanistan'ı kurtarma maratonunda uzlaşmaya varırken, Almanya'nın önde gelen ekonomi düşünce kuruluşu ifo Enstitüsü Başkanı Prof. Hans Werner Sinn AB'yi uyardı.

Münih merkezli Ekonomi Araştırma Enstitüsü (ifo) Başkanı Prof. Hans Werner Sinn, Yunanistan'ın her yıl 50 milyar Euro'ya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yunanistan'ın kredilerle ekonomik gücünün çok üzerinde yüksek bir hayat standartı yarattığını belirten Prof. Sinn, bu standartı emekli ya da kamu çalışanlarının maaşlarında indirimle aşağı çekmenin mümkün olmayacağını kaydetti.

Prof. Sinn, ayrıca Yunanistan'ın vergi zammını uygulayamayacağını, çünkü vergilerin ödenmeyeceğini savundu ve “Ödenmeyen vergiler ne işe yarar” dedi.

50 MİLYAR EURO

Yunanistan'ın 2018 yılına kadar ne kadar paraya ihtiyacı olduğu sorusunu yanıtlayan ifo Başkanı Hans Werner Sinn şöyle dedi:
“Yunanistan son 5 yılda her yıl 50 milyar Euro'nun üzerinde para aldı. Şimdi bu paranın üçte bir miktarıyla yetineceği iddiası gerçekçi değil. Euro yasal ödeme aracı olduğu sürece, serum damlasıyla yaşayan Yunanistan'ın kurtulması mümkün değil. Yunanistan kredilerle kendi ekonomik gücünün çok üzerinde bir hayat standartına ulaştı. Bu yüzden rekabet gücü yok. Bu yüksek hayat standartını öyle emekli ya da devlet çalışanlarının maaşlarında bir takım indirimlerle aşağıya çekemez. Bu herşeyi sadece daha karmaşıklaştırır ve protestolara yol açar.”

İfo Başkanı Hans Werner Sinn, Yunanistan'ın Euro'dan çıkmadığı sürece, kendi ayakları üzerinde duramayacağını söyledi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı