Unwort des Jahres açıklandı

Hürriyet Haber
13.01.2015 - 12:36 | Son Güncelleme:

Almanya'da her yıl seçilen yılın kelimesinin (Wort des Jahres) yanı sıra, 'Unwort des Jahres', yani en sevilmeyen kelime de jüri tarafından belirleniyor. 2014 yılın 'Unwort des Jahres' olarak 'yalan medya' anlamına gelen Lügenpresse kelimesi seçildi.

1991 yılından bu yana 'Unwort des Jahres' i belirleyen Alman Dili Cemiyeti, 2014 için Lügenpresse kelimesini birinci seçti.

Unwort jürisinin başkanı olan dil bilimcisi Nina Janich, Lügenpresse kelimesinin bağımsız medyayı karalamak adına Naziler tarfaından kullanıldığına dikkat çekti.

Aynı şekilde bugün de kullanılan ve sağlam bir medya eleştirisini engelleyen genel bir yargılama olan 'Lügenpresse' ifadesi, basının özgrlüğü ve dolayısıyla demokrasi için bir tehlike oluşturduğu, bu nedenle de yılın en sevilmeyen kelimesi seçildiği açıklandı.

Daha önce birinci seçilen Unwort kelimeleri ise şunlar:

2013: "Sozialtourismus"
2012: "Opfer-Abo"
2011: "Döner-Morde"

Alman Dil Cemiyeti'nden bağımsız olarak aralık ayında Alman Dil Kurumu (GfdS) tarafından seçilen Wort des Jahres ise "Lichtgrenze" olmuştu. Berlin Duvarı'nın yıkılışının 25. yıl dönümü başkentte “Lichtgrenze” (Işık duvarı) adlı etkinlik ile kutlanmıştı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı