GeriAvrupa Umuda yolculuk Lampedusa’ya ulaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Umuda yolculuk Lampedusa’ya ulaştı

Umuda yolculuk Lampedusa’ya ulaştı

Libya’dan tekneyle Akdeniz’e açılan 48 düzensiz göçmenin, kendi imkanlarıyla İtalya’nın Lampedusa Adası’na ulaşmayı başardığı bildirildi. Diğer yandan ‘Ocean Viking’ isimli arama-kurtarma gemisinin Akdeniz sularında kurtarma faaliyetlerine katıldığı öğrenildi.

İTALYAN basınında yer alan haberlerde, Libya’dan tekneyle hareket eden, aralarında 3’ü hamile 27 kadın ve 6 küçük çocuğun bulunduğu 48 düzensiz göçmenin, kendi imkanlarıyla Lampedusa’ya ulaştıkları belirtildi. Haberlerde düzensiz göçmenlerin, çoğunluğunu Fildişi Sahili, Mali ve Tunus kökenlilerin oluşturduğu ifadelerine de yer verildi. Göçmenlerin, Libya’dan Lampedusa’ya 2 gün süren yolculukları sırasında denizde bebekten 30 yaşlarındaki insanlara kadar çok sayıda göçmenin cesediyle karşılaştıkları ifade edildi.

Umuda yolculuk Lampedusa’ya ulaştı

Umuda yolculuk Lampedusa’ya ulaştı
AFRİKA’DAN AVRUPA’YA GÖÇ ROTASI
Öte yandan, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ve SOS Mediterranee tarafından idare edilen Ocean Viking isimli arama-kurtarma gemisinin dün Marsilya’dan hareket ettiği ve İtalya ile Libya arasındaki uluslararası sularda kurtarma faaliyetlerine katıldığı bildirildi. Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte kullanılan düzensiz göç rotalarından birisi olarak öne çıkıyor. Umuda yolculuk için Libya’dan denize açılan düzensiz göçmenlerin bir kısmı denizi geçmeyi başarıyor ya da kurtarılıyor, bazıları ise yaşamını yitiriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle