'Türkiye'ye olan beyin göçü Almanya için çok vahim'

Mesut ZEYREK / KÖLN
28.08.2014 - 09:35 | Son Güncelleme:

KRV eyaleti Bilim ve Teknoloji Bakanı Svenja Schulze, “Yüksek nitelikli ve kalifiye Türklerin ülkelerine geri dönmesi endüstri ülkesi Almanya için çok vahim ve kötü bir durumdur” dedi.

Almanya'nın Köln kentinde konuşan KRV eyaleti Bilim ve Teknoloji Bakanı Svenja Schulze, Almanya'dan Türkiye'ye olan beyin göçünün endüstri ülkesi Almanya için çok vahim bir durum olduğunu söyledi. Türk Alman Akademisyenler Platformu'nun (TD-Plattform) Bosporus restoranda düzenlediği toplantıda konuşan bakan Sevnja Schulze, Türk gençlerinin çok dilli ve kültürlü olmasının Almanya için büyük bir avantaj olduğunu da sözlerine ekledi.

Almanya'nın kalifiye açığına da değinen bakan Schulze, bu açığın zamanla daha da artacağına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Gençlere tavsiyem eğitim seviyelerini yükseltmek için vasıflı ve tecrübeli kişilerden destek almaları. Gençlerin mesleklere yönelirken rastgele meslekler seçmek yerine kendilerine uygun meslek dallarına yönelmesini tavsiye ediyorum. Endüstrileşmiş ülkelerin gelişmesi için en önemli faktör konusunda uzmanlaşmış kalifiye personelidir. Almanya'da şu an kalifiye eleman eksikliği olduğu için ve demografik yapıdan dolayı gelecekte bu açık artacağı için gerek Türk gerekse Alman gençlere eğitim seviyelerini yükseltmelerini tavsiye ediyoruz ve mutlaka ya meslek eğitimi yapmalarını ya da üniversiteye gitmelerini tavsiye ediyoruz. Bu aynı zamanda siyasi görüşümüzdür ve bu görüşün ardında eyalet başbakanı Hannelore Kraft'ın da söylediği gibi, hiçbir çocuğu hiçbir çocuğu tek başına bırakmayacağız ve politikamızı da buna göre belirleyeceğiz.”

Beyin göçü konusuna da değinen KRV eyaleti Bilim ve Teknoloji Bakanı Svenja Schulze, kalifiye Türk gençlerinin ülkelerine geri dönmesinin Almanya için büyük bir kayıp olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Yüksek nitelikli ve kalifiye Türklerin ülkelerine geri dönmesi endüstri ülkesi Almanya için çok vahim ve kötü bir durumdur. Geri giden gençlere tavsiyemiz Almanya'da kalmaları yönündedir. Eğer bu kişiler Almanya'da dışlandıklarını hissediyorlarsa bunlara karşı savaşmalarını tavsiye ediyorum. Çok dilli ve çok kültürlü olmaları bizim için çok büyük bir avantajdır. Dolayısıyla gerek şahsım gerekse bakanlığım adına Türk gençlerini burada kalmalarını tavsiye ediyorum ve destekliyorum.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı